Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ethereum’un Kritik Yükseltmesi Ertelenecek Mi? Ekipten Açıklama!

Ethereum (ETH) için önemli bir değere sahip olan Dencun yükseltmesinin 2024 yılına ertelenebileceği düşünülüyor.

Ethereum geliştiricileri arasında 21 Eylül günü düzenlenen bir toplantıda tartışılanlara göre Dencun yükseltmesi, Kasım ayında gerçekleşecek DevConnect etkinliğinden önce halka açık bir test ağında konuşlandırılmazsa önümüzdeki yıla ertelenecek.

Özünde EIP-4844 adlı bir iyileştirme önerisi sayesinde Ethereum ağına daha fazla ölçeklenebilirlik katmayı amaçlayan Dencun yükseltmesi için sunulan ilk planlarda 2023 yılının içerisinde ana ağa entegre edileceği belirtilmişti.

Fakat sürecin güvenli ve sağlıklı işlemesi adına yükseltmenin tarihine resmi olmayan bir erteleme geldi.

Ethereum Vakfı’ndan Tim Beiko konuya ilişkin yaptığı açıklamada, geliştiricilerin Kasım’da gerçekleşecek Devconnect’ten önce Dencun’u halka açık test ağında başlatamamaları durumunda mainnet’e (ana ağ) geçişte gecikme yaşanabileceğini vurguladı.

Tim Beiko, Dencun’un gecikme yaşamasının arkasındaki sebeplerden biri olarak yükseltmenin henüz Goerli, Sepolia ve Holesky gibi halka açık test ağlarında tanıtılmamış olmasını öne sürdü.

Açıklamasında Kasım 2023’te yapılması planlanan Ethereum merkezli bir geliştirici konferansı olan Devconnect’i işaret eden Beiko, Dencun’un öncelikle halka açık bir test ağında denenmesi gerektiğinin altını çizmiş oldu.

Dencun’un ağ özelinde ölçeklendirmenin yanı sıra ayrıca katman 2 (L-2) rollup’ları için ücretleri azaltması bekleniyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!