Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ethereum’un Lider DeFi Platformu Solana Hizmetlerini Tamamen Sonlandıracak!

Likit staking protokolü Lido Finance (LDO), Solana (SOL) için verdiğini hizmetleri sonlandırma kararı aldı.

Ethereum ağının lider staking protokolü Lido Finance cephesinden Solana için kötü haber geldi. Lido Finance topluluğunda uzun süredir devam eden tartışmaların ardından başlatılan oylamanın sonucunda Solana ile yapılan staking işlemlerinin platformdan kaldırılmasına karar verildi.

Ekip tarafından paylaşılan resmi blog gönderisine göre “Lido on Solana” olarak adlandırılan hizmetlerin kaldırılma süreci kademeli olarak gerçekleşecek.

Yol haritasına göre platform, 16 Ekim tarihinden itibaren stSol ile yapılan staking işlemleri için yeni talepleri kabul etmemeye başladı. İşlemlerin devamlılığını sağlayan düğüm (node) operatörleri ise 17 Kasım itibariyle platformdan ayrılmaya başlayacak. Tüm stSol likit staking işlemleri 4 Şubat tarihinde son bulacak.

Lido Finance, işlemlerin son bulacağı 4 Şubat tarihine kadar stSol staking eden kullanıcılara stake ödüllerini geçerli oranda vermeye devam edecek. Öte yandan kullanıcıların 4 Şubat tarihine kadar stSol varlıklarını “unstake” ederek platformdan çekmesi gerekecek. Çekim işlemini gerçekleştirmeyen kullanıcılar belirtilen tarihten sonra unstake yapmak isterlerse bunu sadece Komut Satırı Arayüzü (CLI) aracılığıyla gerçekleştirebilecek.

Lido Finance topluluğunun %92’den fazlası Solana’nın platformdan kaldırılması lehine oy kullandı. Verilere göre 17 Ekim Salı günü itibariyle Lido’da yaklaşık 55 milyon dolar değerinde SOL staking için kilitlenmiş bulunuyor.

Lido Finance geçtiğimiz mart ayında Polkadot (DOT) ve Kusama (KSM) için staking hizmetlerini sonlandırma kararı almıştı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!