verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

FBI Uyardı: Dolandırıcıların Yeni Gözdesi Bitcoin (BTC) ve Kripto Para ATM’leri

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), kripto para ATM’lerinin dolandırıcıların yeni gözdesi haline geldiğine dair bir rapor yayınladı.

Geçtiğimiz günlerde FBI tarafından sunulan bir rapora göre dolandırıcılar özellikle son dönemlerde kripto para ATM’leri üzerinden kurbanlarının varlıklarını ele geçiriyorlar. Fakat bu dolandırıcılık yöntemleri bir siber saldırı yöntemi olarak değil de daha çok duygusal açıdan ele geçirilmeyi kapsıyor. Dolandırıcılar, hedef olarak belirledikleri kurbanlarıyla kimi zaman duygusal bir yakınlık sağlayıp kimi zamanda bir arkadaş gibi yaklaşıp işin sonunu kripto paralara bağlıyorlar.

Süreç içerisinde güvenlerini kazandıkları kurbanlardan ekonomik yardım talebinde bulunan dolandırıcılar, söz konusu yardımları kripto paralar ile talep ediyor. Banka havalesi veya bilindik para transferlerinden ziyade özellikle kripto para ATM’leri üzerinden kurbanlarının para çekmesini sağlayan dolandırıcılar, bu sayede büyük bir gizlilik ve takip edilemezlik elde ediyor.

Söz konusu dolandırıcılık yöntemine karşı topluma farkındalık çağrısında bulunan FBI yetkilileri, konu hakkındaki açıklamalarında şu noktalara değindi:

Birçok mağdur, denizaşırı hesaplara havale yapmaya veya büyük miktarlarda ön ödemeli kart satın almaya yönlendirildiklerini bildiriyor. Kripto para birimi transferleri ve kripto para ATM’lerinin kullanımı da artan sıklıkla tercih edilen bir dolandırıcılık yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Bu planlarla ilgili bireysel kayıplar on binlerce ila milyonlarca dolar arasında değişiyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!