Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

FED Başkanı Jeromy Powell Konuştu, Bitcoin Hareketlendi: İşte İlk Tepkisi!

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell’ın yaptığı faiz açıklamalarıyla birlikte Bitcoin’de (BTC) 300 dolarlık hareket görüldü.

FED Başkanı Powell Jackson Hole etkinliğinde yaptığı açıklamada, uygun olduğu takdirde faizleri daha da artırmaya hazır olduklarını belirtti. ABD enflasyonunu sürdürülebilir bir şekilde %2‘ye düşürme planları kapsamında dikkatli bir şekilde faiz artırımı yapabileceklerini söyledi.

Powell ayrıca FED’in hareketlerine devam etmesi için iş piyasasındaki sağlamlığı işaret etti. Mevcut para politikasının riskler taşıdığının farkında olduklarını belirten Powell, FED’in hiçbir şekilde %2 enflasyon hedefinden vazgeçmeyeceğini ifade etti.

Öte yandan büyüme verilerinin beklenenden fazla gelmesinin daha fazla faiz artışına sebep olabileceğini dile getiren Powell, önümüzdeki toplantıda bütün riskleri değerlendireceklerini söyledi.

Değerlendirmenin bir sonucu olarak sıkılaştırma politikasına devam edilip edilmeyeceğine karar verilecek.

Yapılan konuşma esnasında Bitcoin’de önce düşüş gözlemlenirken sonra 26 bin dolar seviyesinden 26.300 dolara kadar yükseliş yaşandı. Bitcoin, yazım esnasında 26.090 dolardan işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!