verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Fed Dijital Para Raporunu Bu Hafta Yayımlamayı Planlıyor -WSJ

Dijital merkez bankası paralarının potansiyel faydalarını ve risklerini araştıran Fed, Wall Street Journal’ın haberine göre bu hafta içerisinde bir rapor yayımlamayı planlıyor.

Fed yetkilileri, dijital dolar projesi için düzenlenecek kamuoyu çalışmasını bu hafta içerisinde bir rapor yayımlayarak başlatabilir.

Fed Başkanı Jerome Powell, dijital paralar için hazırlanan ve esasen bu yazın başında yayımlanması beklenen değerlendirme raporuyla ilgili geçen ay bir açıklama yapıp, raporun “yakında” paylaşılacağını söylemişti.

Powell’ın 22 Eylül’de yaptığı açıklamalara göre Fed, olası bir dijital doların faydalarının, risklerine ağır basıp basmayacağını” öğrenmeye çalışacak.

Bu hafta yayımlanması beklenen raporda dijital dolara dair nihai bir karara yer verilmesi öngörülmüyor. Powell, geçen hafta salı günü yaptığı konuşmada dijital dolar konusunda Kongre’den yetki alınarak ilerlenmesinin “ideal” olacağını söyledi.

Yayımlanacak rapordan bağımsız olarak, Boston Fed de CBDC konusunda Massachusetts Institute of Technology ile ortak bir çalışma yapmayı sürdürüyor.


Görsel: Geçen yıl online olarak düzenlenen FOMC toplantısından Jerome Powell (görsel Koin Bülteni tarafından değiştirilmiştir)
Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!