Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Fed: Kripto Fiyatlarındaki Artış, Risk İştahındaki Artışın Yansıması

Federal Rezerv, Amerikan finans sisteminin istikrarı ile ilgili hazırladığı raporda ilk kez kripto paralara da yer verdi. Raporda, bireysel yatırımcıların risk toleransındaki artış ile kripto para piyasasındaki büyüme arasında bir bağlantı olabileceği ifade edildi.

Fed, Kongre’ye her yıl yılda iki kez sunduğu Para Politikası Raporunu cuma günü yayımladı. Finans sisteminin temelinde yer alan kurumların hala sağlam durumda olduğu vurgulanırken, özellikle şubat ayından beri bazı zayıf noktaların belirmeye başladığı açıklandı.

Raporda, “çeşitli kripto-varlıkların fiyatlarındaki artışın, yatırımcıların risk iştahındaki artışın bir yansıması” olduğu belirtildi. Fed yöneticileri, şu ana dek kripto paralar ile ilgili birçok kez açıklama yapmışsa da Fed’in finans sistemini değerlendirirken kripto paralardan örnek vermesi, sık rastlanan bir şey değil.

Raporun geri kalan kısımlarında kripto paraların tekrar bahsi geçmedi. Kripto paralar ile ilgili olan kısımda, “Bu varlıkların fiyatları; yatırımcıların iştahı azalır, faiz oranları beklenmedik bir şekilde yükselir veya ekonomik toparlanmanın hızı düşerse kayda değer düzeyde düşüş yaşayabilir.” açıklamasına yer verildi.

Görsel: United States Federal Reserve System (Kurtis Garbutt, Flickr, görsel Koin Bülteni tarafından değiştirilmiştir)
Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!