Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

FED Tutanakları Bugün Açıklanıyor: Bitcoin Fiyatını Nasıl Etkileyecek?

Bugün açıklanacak ABD Merkez Bankası (FED) tutanaklarının Bitcoin’de bir etkisi olacağı düşünülmüyor. 

FED tutanakları TSİ bugün saat 22.00’de açıklanacak. ABD’nin para politikasının yönünü ve bunun piyasalar üzerindeki muhtemel etkisi hakkında bir bilgi sağlayan tutanakların Bitcoin’de bir etki yaratması beklenmiyor.

FED, 1 Kasım’da yapılan toplantının sonucunda faiz oranlarını %5,25 ile %5,5 aralığında sabit bırakmıştı. Toplantılar sonrası FED Başkanı Jerome Powell, işgücü piyasasındaki ve tüketici harcamalarındaki gücün daha fazla parasal sıkılaştırmaya yol açabileceğini ima etmişti.

Söz konusu açıklamaların bir benzerinin de bugün yapılması bekleniyor. Geçtiğimiz dönemde açıklanan ABD İşsizlik, Tarım Dışı İstihdam verisi ve enflasyon oranları faiz oranlarındaki indirim beklentilerini artırmıştı.

Hollanda merkezli dev banka ING’nin analistleri, son verilerin göz önüne alındığında tutanakların piyasayı çok az etkileyeceğini söyledi.

Dünyanın en büyük bankalarından Citi’nin de yer aldığı bazı analistler, bugün açıklanacak FED tutanaklarına merkez bankasının daha sert maddeler ekleyeceğini düşünüyor.

Analistler ayrıca tutanakların toplantı sonrasında belirlendiği ve enflasyonu düşürmek için piyasanın sıkı kalmaya devam etmesi gerektiği sonucunun çıkacağını düşünüyor. Bu durumunda piyasanın sınırlı bir tepki vermesine yol açacağı tahmin ediliyor.

Hal böyle olunca ABD Borsaları ve genel piyasanın düşük tepki vermesi durumunda Bitcoin’in de tepkisinin sınırlı kalacağı öngörülüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!