Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

FED ve 5 Merkez Bankasının Yeni Ortak Eylemi Bitcoin İçin Ne Anlama Geliyor?

ABD Merkez Bankası (FED), ABD doları likiditesini geliştirme çalışmaları kapsamında 5 ülkenin merkez bankası ile ortak bir eylem planı açıkladı. 

FED 19 Mart tarihinde resmi web sitesi üzerinden yayınladığı açıklamada, ABD Doları likiditesini geliştirmek adına 6 merkez bankası olarak ortak bir swap hattı operasyonuna gidileceğini açıkladı.

Kanada Merkez Bankası (BoC), İngiltere Merkez Bankası (BoE), Japonya Merkez Bankası (BoJ), Avrupa Merkez Bankası (ECB), İsviçre Ulusal Bankası (SNB) ve FED’nin katıldığı operasyon kapsamında 7 günlük vade işlemi sıklığının haftalıktan günlüğe çıkarılması kararlaştırıldı. Operasyonun bugün itibariyle başlayacağı ve en az nisan ayının sonuna kadar devam edeceği belirtildi.

FED, swap hatlarının küresel fonlama piyasalarındaki mevcut baskıyı hafifletmek için önemli bir likidite aracı olduğunu dile getirdi.

Bitcoin ve kripto paraları nasıl etkileyecek?

Likidite genişlemesi için faiz indiriminden farklı bir yol izleyen FED’in bu hamlesinin, uzmanlar tarafından kripto para piyasasına ve Bitcoin’e doğrudan bir etkisinin olmayacağı öne sürüldü.

Uzmanlar FED’in swap operasyonlarını geçmişte 2008 ve 2020 yıllarında yaşanan mali krizlere karşılık kullandığını belirtirken swap operasyonlarının, finansal koşulları genişletici bir araç olmaktan ziyade genişleyici finansal araçlara erişmeyi sağlayan bir finans aracı olarak nitelendirdi. Swap operasyonları ile sağlanan likiditenin küçük ve izole bir grubu hedef alacağı tahmininde bulunan uzmanlar, yaşanan genişlemenin kripto para piyasaları ve Bitcoin’e doğrudan yeni sermaye girişine sebep olmayacağını dile getirdi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!