Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Fed Yetkilisi Stablecoinler İçin Regülasyon Açıklaması Yaptı

ABD Federal Rezerv yetkilisi Michael Barr, bugünkü açıklamalarında stablecoinlerin yasal olarak düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Michael Barr, stablecoinlerin finansal istikrara ve ödeme sisteminin bütünlüğüne zarar vermemesi için regülasyon yapılması gerektiğini söyledi.

Fed yetkilisine göre değeri Amerikan doları gibi, devlet tarafından basılan bir para birimine sabitlenen bir varlık aynı anda hem değer saklama hem de ödeme aracı olarak kullanıldığında, “merkez bankasının güveni ödünç alınmış” oluyor. Barr, şöyle konuştu:

“Federal Rezerv, finansal istikrar veya ödeme sisteminin bütünlüğü açısından bir tehdit oluşmaması adına her türlü stablecoin ihracının uygun, ihtiyatlı bir denetim çerçevesi içerisinde gerçekleşmesini istiyor.”

Merkez bankası, stablecoinlerle daha yakından ilgilenmeye başladı ve ağustos ayında stablecoinlerle bağlantılı faaliyetler yürüten bankalar için bazı standartlar belirledi.

Fed’in merkez bankası dijital parası (CBDC) planlarıyla ilgili de konuşan Barr, Federal Rezerv’in bu planı ancak “yürütme organından net bir şekilde destek gelmesi ve Kongre’nin bir mevzuat hazırlaması” halinde uygulamaya koyacağını belirtti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!