Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Fidelity’e Göre Bitcoin (BTC) Portföy Sigortası Olarak Kullanılabilir

Dünyanın en büyük yatırım kuruluşlarından biri olan Fidelity Investments, Bitcoin’in (BTC) küresel enflasyon ortamında bir portföy sigortası olarak kullanılabileceğini öne sürdü.

Fidelity’in bir yan kuruluşu olan Fidelity Digital Assets’in resmi web sitesi üzerinden yayınladığı araştırma raporunda, yükselen küresel enflasyona karşı Bitcoin’in nasıl ve neden bir portföy sigortası olarak kabul edilebileceği ele alındı. Kurum, ülkelerin yükümlülüklerini karşılamak adına daha fazla parasal değer düşümüne ihtiyaç duydukları ortamda Bitcoin’in etkili bir korunma aracı olabileceğini belirtti.

Fidelity son zamanlarda güçlenen doların diğer ülke ekonomilerine zarar verdiğini, bu nedenle diğer ülkelerin sıkı para politikalarını gevşetmesi için ABD üzerinde ekonomik baskı kurabileceğini öne sürdü. Fidelity, gelişmiş ekonomilerin borç yükünü hafifletmek adına daha fazla parasal değer düşümüne ihtiyaç duyabileceğini ifade etti. Öte yandan ABD’nin yüksek borçGYSH oranına sahip bir ülke olarak mevcut yükümlülüklerini karşılamayı düşünmesi halinde uzun bir süre yüksek reel faiz oranlarında ısrar edemeyeceğini belirten kuruluş, nihayetinde ABD’nin de parasal genişleme ve değer düşümü yoluna gideceğini tahmin etti.

Fidelity, Bitcoin’in ise bu piyasa ortamında herhangi bir yükümlülüğe karşı oluşturulmamış, karşı taraf riski barındırmayan ve arzına müdahale edilemeyen birkaç varlıktan biri olduğunu belirtti. Şirket, bu sebeplerle Bitcoin’in enflasyonist para politikalarına karşı değerini koruyacağı ve değer düşümüne dair baskı altına alınamayacağını öne sürdü.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!