Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Finlandiya Kararsız: 15 Milyon Dolarlık Bitcoin’i Bozdurmalı mı, Bozdurmamalı mı?

Finlandiya Gümrükler Müdürlüğü’nün elinde 15 milyon dolarlık Bitcoin bulunuyor. Ancak ülkedeki yetkililerin bir türlü cevap bulamadıkları bir soru var: Bu BTC’leri bozdurmalı mı, bozdurmamalı mı?

Finlandiya Kararsız

Gümrük yetkilileri, kolluk kuvvetleri vs. yasa dışı amaçlarla kullanılan kripto paralara el koyabiliyorlar. ABD ve Belçika gibi ülkelerdeki yetkililer el koydukları bu BTC’leri açık artırma usulüyle satıyor, buradan aldıkları parayı da hazineye aktarıyorlar.

Finlandiya’daki gümrük yetkilileri 2016 yılında düzenlenen bir operasyonun ardından bin 600’den fazla BTC’ye el koydular. Zamanında yalnızca birkaç yüz bin dolarlık değeri olan bu BTC’ler günümüzde neredeyse 15 milyon dolarlık değere sahipler.

Finlandiya’nın elinde neredeyse 15 milyon dolarlık BTC var olmasına ama yetkililerin cevap vermekte zorlandıkları bir soru var. Bu da bu BTC’lerin tam olarak ne şekilde kullanılacağı ile ilgili.

Satmalı mı, Satmamalı mı?

Finlandiya’daki gümrük yetkilileri Bitcoin gibi kripto paraların günümüzde büyük ölçüde suçlular tarafından kullanıldığını düşünüyorlar. Ülkedeki yetkililerin el koydukları BTC’ler konusunda kararsız kalmalarının sebebi de tam olarak bu.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere ABD, Belçika ve bunların yanı sıra İngiltere gibi ülkelerdeki yetkililer el koydukları BTC’leri açık artırmayla satışa çıkarmış, bu süreci başarıyla tamamlamışlardı.

Finlandiya’daki yetkililer Bitcoin’in yasa dışı amaçlarla kullanıldığını düşünüyorlar. Ülkedeki yetkililerin endişesi, bu BTC’lerin açık artırmayla satılmaları halinde yeniden yasa dışı amaçlarla kullanılmaları. Finlandiya Gümrükleri Müdürü Pekka Pylkkanen konu hakkında şu yorumu yapıyor:

Biz kendi açımızdan baktığımızda özellikle para aklamayla ilgili ciddi riskler olduğunu görüyoruz. Kripto para alan kişiler bunları genelde yasa dışı amaçlarla kullanıyorlar.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment