verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Forbes’e Göre Türkiye Ekonomisinin Çözüm Yolu Bitcoin

Forbes yazarlarından Frank Holmes, siteye yayınladığı yazıda, “Bitcoin’in Türk lirasının sorununu çözebileceğine inanıyorum.” dedi.

Holmes, Recep Tayyip Erdoğan’ın izlediği politikayı eleştirdi ve Türk lirasının şimdiye kadarki en düşük seviyesine çok yakın olduğunu söyledi.

Türkiye’deki bir hanehalkının parasının geçtiğimiz bir ayda %30 değer kaybettiğini belirten Holmes, gıda ve yakıtın çok pahalı hale geldiğini sözlerine ekledi.

Türk lirasının değerindeki istikrarlı düşüşü gösteren çizgi grafik

Frank Holmes yazısında bir de kitaptan bahsetti. Friedrich Hayek’in Nobel ödüllü “Denationalization of Moneykitabında para üzerinde monolojik karar mekanizmasının bulunmasının doğru olmadığını öne sürüyor. Bu görüş Avrupa’nın ortak para çıkarmasına da karşı geliyor.

Holmes’a göre:

Merkeziyetsiz bir para olan Bitcoin, herhangi bir hükümete bağlı olmadığı için tam olarak Hayek’in aklında olabileceği türden bir varlıktır. Merkez bankaları onu kontrol edemez.

Bitcoin, dolar gibi geleneksel para birimlerine aksine bir değer saklama aracı olarak görülüyor.Son 100 yılda ABD dolarının değerindeki sert düşüşü gösteren çizgi grafik

Son 70 yılda dolar çok ciddi değer kaybetti. Parasal sıkıntılarının sorununa gelince yazar Hayek, belli bir piyasa içerisinde, sürekli güncellenen ve gelişen para birimlerini çözüm olarak görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!