Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Fransız Bankacılık Devi Bir İlke İmza Atmak İçin Ethereum’u Seçti!

Fransanın üçüncü en büyük bankası Societe Generale, Ethereum (ETH) blokzinciri üzerindeki ilk yeşil tahvilini (green bond) ihraç ettiğini duyurdu. 

Societe Generale tarafından 4 Aralık Pazartesi günü yapılan açıklamada, Ethereum üzerinde 10,8 milyon dolar tutarında ve üç yıl vadeli bir yeşil tahvil ihraç edildiğini duyurdu. Tahvil Euro bazında hayata geçirilirken Ethereum üzerindeki bu projenin şeffaflık ve izlenebilirliğin yanı sıra işlemlerde ve ödemelerde daha fazla kolaylık ve hız sağlayacağına yer verildi.

Fransa’nın en büyük sigorta şirketi  AXA Investment Managers ve kurumsal yatırımcı Generali Investments tarafından desteklenen tahvilin akıllı sözleşmesi karbon ayak izi bilgilerini içeriyor ve herkesin erişimine açık olarak faaliyet gösteriyor:

Bu işlem, Societe Generale tarafından blokzincirinin farklılaştırıcı işlevlerinden yararlanmak üzere ihraç edilen ilk dijital yeşil (green bond) tahvildir.

Bankanın kripto ekibi Societe Generale-FORGE, geçtiğimiz süreçte blokzinciri temelli tahviller üzerine araştırma raporları sunmuştu. FORGE ekibi özellikle The Merge güncellemesiyle birlikte Hisse Kanıtı (PoS) mekanizmasına geçiş yapan Ethereum ağının nispeten düşük sera gazı emisyonları nedeniyle çevreci olduğunu vurgulamıştı.

Tahvil SocGen için bir ilk olsa da, bankanın 2021 yılında gerçekleşen ilk dijital tahvil ihracında Avrupa Yatırım Bankası (EIB) ile iş birliği yapılmıştı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!