Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

FTX Kurucusu SBF’in 250 Milyon Dolarlık Kefaleti İptal Edildi: Yeniden Hapiste!

İflas eden kripto para borsası FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried’ın (SBF), kefalet şartlarını ihlal ettiği gerekçesi ile bu haktan mahrum bırakılarak tutuklu yargılanmasına karar verildi.

ABD’li Yargıç Lewis Kaplan 11 Ağustos tarihinde New York Bölge Mahkemesi’nde görülen duruşmada, SBF’in 250 milyon dolarlık kefalet şartlarını ihlal ettiğine karar verdi. Kaplan’ın SBF’e sunulmuş kefalet kararını iptal etmesi ile birlikte kurucu 2 Ekim’deki duruşmasını beklemek üzere yeniden gözaltına alınarak hapse gönderildi.

ABD Hükümeti, FTX’e bağlı ve mevcut durumda iflas etmiş kripto hedge fonu Alameda Research CEO’su Caroline Elison’a ait günlüğü basına sızdırdığı gerekçesiyle SBF’in kefaletinin iptalini istemişti. Ayrıca kurucunun VPN kullanarak dava süreci üzerinde önemli etkilere sahip olabilecek kişilerle ve FTX yetkilileri ile de iletişim kurmaya çalıştığı biliniyordu.

Yargıç Kaplan, SBF’in amacına ulaşmak için herhangi bir çizgiyi geçmekte tereddüt etmediğini ima etti. Kaplan, SBF’in kefalet halinde oluşturduğu tehlikenin engellenemeyeceğini belirtir yönde ifadeler kullandı.

SBF’in avukatı Mark Cohen, kurucunun tutuklu yargılanması için yeterli yasal dayanak olmadığını ve emsal davalarda belirlenen standartların karşılanmadığını iddia etti. Cohen ayrıca SBF’in basınla görüştüğünün mahkeme tarafından bilinme sebebi olarak kurucunun kefalet şartlarına uymasını gösterdi. Öte yandan SBF’in avukatları da temyiz başvurusunda bulunmayı planladıklarını söyledi.

Ancak ABD Başsavcı Yardımcısı Danielle Sassoon, SBF’in şartları açıkça delmiyor oluşunun onu masum biri yapmadığını dile getirdi.

SBF’in bunların yanı sıra Adalet Bakanlığı (DOJ) tarafından yöneltilen ek suçlamalarla karşı karşıya olduğunu ve bu konu ile ilgili önümüzdeki mart ayında bir duruşma planlandığı aktarıldı. Davalı ve davacı tarafların ön duruşmaya dair önergelerinin 14 Ağustos tarihine kadar mahkemeye sunulması gerektiği belirtildi.

ABD Adalet Bakanlığı 8 Ağustos tarihinde mahkeme yargıcına yazdığı mektupta daha önce kurucu hakkında düşürülen suçlamaları yeniden yönelteceğini söylemişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!