Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

FTX’in Milyarlarca Dolarlık Satış İhtimali Korkuttu: İki Altcoin Fiyatında Ciddi Düşüş!

İflas eden kripto para borsası FTX’in mahkemeden onay alarak varlıklarını tasfiye edeceği söylentileri, kripto para birimlerinde hafta içerisinde önemli düşüşlere yol açtı.

Geçtiğimiz yılın kasım ayında iflas eden kripto para borsası FTX’in tasfiye süreci, kripto para piyasasını meşgul etmeye devam ediyor. Bu doğrultuda, borsanın kullanıcılarının zarar tazmini için 13 Eylül tarihinde mahkemeden varlık tasfiyesi onayı alabileceğine dair çeşitli spekülasyonlar piyasada baş gösterdi.

Açıklanan verilerde borsanın 3,4 milyar dolar değerinde varlığı olmasına karşılık Bitcoin ve Ethereum haricinde 3 milyar doların üzerinde altcoin’i bulunuyor. Bu varlıklar içerisinde 685 milyon dolarlık değeri ile Solana’nın (SOL) ve 520 milyon dolarlık değeriyle FTX Token (FTT) portföydeki en büyük paya sahip kripto paralar olduğu kaydedildi. FTX’in diğer kripto paraları arasında ise stablecoinler (Tether, USD Coin, Dai), Aptos (APT), Dogecoin (DOGE), Polygon (MATIC), Bit DAO (BIT), Toncoin (TON) ve Ripple (XRP) yer alıyor.

Bunun dışında borsanın çeşitli üçüncü taraflarda 1,27 milyar dolar değerinde daha varlığa sahip olduğu vurgulandı. Alacaklılarına kripto para yerine itibari para olarak ödeme yapmak isteyen FTX, mahkeme başvurusunda resmi olarak Bitcoin ve Ethereum stake etmek istediğini ifade etmişti. Ayrıca elindeki altcoinlerin değer kaybı yaşamamasını isteyen FTX, doğrudan satış yapmayı da planlanmadığını belirtmişti.

On-chain analitik şirketi IntoTheBlock geçtiğimiz hafta ödeme hizmetleri devi Visa’nın Solana ağını ödeme programına dahil etmesine rağmen ağın yerel token’ında kalıcı bir performans görülmeme sebebinin tasfiye olasılığı ile ilgili olabileceğini şu söylemlerle ifade etti:

Visa hakkındaki ve potansiyel spot Ethereum (ETH) ETF (borsa yatırım fonu) hakkındaki olumlu haberlere rağmen piyasayı FTX’in yaklaşmakta olan 3 milyar dolarlık tasfiyesi yönetiyor olabilir.

Tasfiye spekülasyonları varlıkları nasıl etkiledi

Başta Solana ve FTX Token olmak üzere borsanın bilançosunda bulunan birçok varlık, tasfiye spekülasyonlarından olumsuz yönde etkilendi.

CoinGecko verilerine göre haberin çıktığı hafta sonunda SOL, 19,43 dolar seviyesinden %10‘dan fazla düşüşle 17,65 dolar seviyesine kadar geriledi. İlgili süreçte Solana piyasa değerinin de 8,3 milyar dolar seviyesinden 7,2 milyar dolar seviyesine kadar düştüğü kaydedildi.

Satış haberlerinden etkilenen bir diğer token FTT ise son 1 hafta içerisindeki 1,18 dolar zirvesinden 0,98 dolara kadar düşerek %16’nın üzerinde değer kaybına imza attı. Bunların dışında portföyde yer alan diğer kripto paralar da söz konusu durumdan etkilendi.

Öte yandan tasfiye haberlerinin en azından şimdilik bir spekülasyondan ibaret olduğu vurgulandı. Mevcut durumda, mahkemenin FTX varlıklarının tasfiyesine yönelik bir karara varmadığı ve borsanın mahkeme kararı dışında tasfiye gerçekleştiremeyeceği hatırlatıldı.

Ayrıca FTX varlık tasfiyesinin beklenilenden daha güvenli geçebileceği de iddia edildi. FTX alacaklı heyeti geçtiğimiz ay bu konuda mahkemeye verdiği bir öneride, tasfiye sırasında tokenlara çeşitli haftalık satış limitleri getirilmesini önermişti. Bu limitler çoğu token için haftalık 100 milyon dolar olarak belirtilmişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!