verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

GES Duyurusu Sonrası BDDK’dan Kredilere Yönelik Açıklama

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Gelire Endeksli Senet duyurusunun ardından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tüketici kredilerine yönelik açıklamalarda bulundu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu 09.06.2022 tarihinde resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı duyuruda tüketici kredilerine yeni vade sınırları getirdiklerini duyurdu. Açıklamaya göre kredi tutarı 50.000 lira ile 100.000 lira arasında olan krediler için 24 ay, 100.000 lira ve üzerinde olan krediler için ise 12 ay vade sınırlaması getirildi.

Ayrıca BDDK limiti 25.000 liranın altında olan kredi kartlar için asgari ödeme tutarında dönem borcunun %20, limiti 25.000 liranın üzerinde olan kredi kartları için ise asgari ödeme tutarının dönem borcunun %40‘ı olarak belirlemelerde bulundu.

Son olarak bilgilendirmede devam eden çalışmalar kapsamında:

  • Konut kredilerinde kredi değer oranının tutar bazlı farklılaştırılması,
  • Ticari krediler başta olmak üzere kredilerin yatırım ve ihracat gibi üretken alanlara yönlendirilmesi,
  • Yurt dışı yerleşiklerle türev işlem gerçekleştiren tüzel kişilere kullandırılacak kredilerin risk ağırlığının artırılması,
  • Yurt dışı yerleşkelere tahsisli swap imkanının getirilmesi hususlarında gerekli adımları atma konusunda çabaların sürdüğünü belirtti.
Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!