Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD Başkanlık Seçimleri Yaklaşıyor: Seçmenler Bitcoin İçin Ne Diyor?

Grayscale tarafından Harris Poll ile birlikte gerçekleştirilen bir anket, 2024 ABD Seçimleri öncesi Amerikalı seçmenlerin kripto paralara olan ilgisinin arttığını ortaya koydu.

30 Nisan – 2 Mayıs 2024 tarihleri arasında yapılan anket, seçmenlerin kripto paralara sahip olma konusundaki ilgisinin ve kripto algısının önemli ölçüde değiştiğini gösterdi.

Kripto paralara ilgi artıyor

Ankete göre, seçmenlerin neredeyse yarısı (yüzde 47) yatırım portföylerinin bir kısmında kripto para bulundurmayı bekliyor. Bu oran, geçen yılın sonlarında yüzde 40 seviyesindeydi.

Ayrıca, seçmenlerin yüzde 32’si yılbaşından bu yana kripto yatırımına daha açık olduklarını veya kripto yatırımı yapmayı düşündüklerini belirtti.

En önemli sorun enflasyon

Anketin ilk aşamasında olduğu gibi, katılımcılar bu yılki seçimlerde en önemli mesele olarak enflasyonu (yüzde 28) işaret etti. Bu, Bitcoin gibi şeffaf ve sabit arzlı varlıkların potansiyel değerini yeniden gündeme getiriyor.

Parti politikaları

Anket sonuçları, kriptonun iki partili bir konu olduğunu gösteriyor. Cumhuriyetçiler arasında kripto sahiplik oranı yüzde 18 iken, Demokratlar arasında bu oran yüzde 19. Her iki partiden seçmenler de kripto politikalarına en olumlu yaklaşan partinin kendi partileri olduğunu düşünüyor (yüzde 30).

Cumhuriyetçi seçmenler, Amerika’nın karşı karşıya olduğu en önemli sorunun enflasyon ve ekonomi olduğunu düşünürken (yüzde 54), Demokratlar ise daha çok silah şiddeti, iklim değişikliği ve gelir eşitsizliği gibi konulara önem veriyor. Bu, Trump’ın seçim kampanyasında kriptoyu daha fazla öne çıkarmasının nedenlerinden biri olabilir.

ETF etkisi

Grayscale ekibi, ankete yeni sorular ekleyerek Bitcoin ile ilgili olayların seçmenler üzerindeki etkisini araştırdı. ABD spot Bitcoin ETF’sinin Ocak 2024’te onaylanması ve Nisan 2024’te gerçekleşen halving etkinliği, seçmenlerin Bitcoin ve diğer kripto paralara yatırım yapma ilgisini artırdı (sırasıyla yüzde 18 ve yüzde 20).

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!