Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Grayscale ve Bitwise SEC’nin Spot Bitcoin ETF Onayı İçin İyimser

Yatırım şirketleri Grayscale ve Bitwise, bir spot Bitcoin borsa yatırım fonunun (ETF) ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından onaylanacağı konusunda iyimser olduklarını söyledi.

Grayscale ve Bitwise, Consensus 2022 Konferansı‘nda SEC’nin yakın zamanda bir spot Bitcoin ETF’i için onay vereceği konusunda iyimser olduklarını dile getirdi.

Bitwise’ın Baş Yatırım Sorumlusu Matt Hougan konuyla ilgili, “Kripto endüstrisinde SEC’nin sadece hayır dediğine dair bir algı var ve şimdilik gerçekler bunu gösteriyor.” ifadelerine yer verdi.

SEC’nin, 1940 Yatırım Yasasına dayanan bir Bitcoin vadeli ETF’i ve daha yakın tarihte spot Bitcoin vadeli işlem ETF’lerinin dosyalandığı yasa olan 1933 Yatırım Yasasına dayanan iki Bitcoin vadeli ETF’i onayladığına değinen Hougan, şu açıklamalarda bulundu:

Bu bir spot Bitcoin ETF onayı ile bitecek bir ilerleme. Yani gerçekten ilerleme kaydediyorlar, sadece kripto topluluğunun hızında değil.

Hougan’ın düşüncelerine katılan Grayscale’deki ETF’lerin Küresel Başkanı David LaValle, “Bunun gerçekten olup olmayacağına dair sorular o kadar da uzun zaman önce değildi. Şimdi bunun ne zaman olacağı sorusu ise gayet açık”  dedi.

LaValle ayrıca, SEC’nin Grayscale’in başvurusunu reddetmesi durumunda şirketin “tüm seçenekleri ele almaya odaklanacağını” belirtti.

Hem Grayscale hem de Bitwise‘ın, SEC’ye yönelik yaptıkları spot Bitcoin ETF başvuruları için yaklaşmakta olan son karar tarihleri bulunuyor. SEC‘nin, halka açık bir yorum döneminden geçen Grayscale’in Grayscale Bitcoin Trust’ı (GBTC) spot Bitcoin ETF’e dönüştürme önerisi için 6 Temmuz tarihine, Bitwise başvurusu için ise son olarak 29 Haziran tarihine kadar karar vermesi gerekiyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!