Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Grayscale’den Bitcoin ETF Onayı İçin SEC’ye Baskı: Mektup Gönderdi!

Kripto odaklı yatırım şirketi Grayscale, SEC’ye karşı açtığı davayı kazanmasının ardından kuruma GBTC’nin spot Bitcoin ETF’i olarak bir an önce listelenmesi için baskı yapıyor. 

ABD Federal Temyiz Mahkemesi’nin Grayscale’in GBTC fonunu ETF‘e dönüştürme başvurusuna SEC’nin ret vermesi üzerine açtığı davada Grayscale’i haklı bulmasından yaklaşık bir hafta sonra Grayscale cephesinden yeni bir açıklama geldi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) direkt olarak mektup gönderen Grayscale avukatları, Grayscale Bitcoin Trust’ın (GBTC) spot borsada işlem gören bir ETF’e dönüştürülmesini reddetmek için “hiçbir gerekçe olmadığını” vurguladı.

GBTC’nin yaklaşık 1 milyon yatırımcısının adil ve hukuk çerçevesinde bir tutumu hak ettiğini belirten avukatlar, hisselerin derhal spot piyasada listelenmesini talep etti:

Komisyon’un, GBTC’ye Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine yatırım yapan ETP’lerden farklı davranmak için herhangi bir gerekçe olmadığı sonucuna varması gerektiğine inanıyoruz. Kaynakların en iyi kullanımının, Komisyon’un NYSE Arca’nın Kural 19b-4 başvurusunu onaylayan bir emir yayınlaması ve personele, GBTC hisselerinin derhal listelenmesini tamamlamak için Grayscale ve NYSE Arca ile birlikte çalışma yetkisi vermesi olduğunu kabul edeceğinizi umuyoruz. GBTC’nin yaklaşık bir milyon yatırımcısının bu adil oyun alanını mümkün olan en kısa sürede hak ettiğine inanıyoruz.

Ayrıca Grayscale cephesi, eğer spot Bitcoin ETF’i ile vadeli Bitcoin ETF’i arasında bir fark olsa şimdiye kadar yapılan komisyon incelemelerinde bunun çoktan ortaya çıkacağını fakat böyle bir sonucun gelmediğini savundu.

Uzmanlar, SEC’nin önümüzdeki 45 gün içinde bir yeniden duruşma talep edebileceğini söyledi. Kurum ayrıca Yüksek Mahkeme’de yargıçların görüşünün gözden geçirilmesini isteyebilir ve ETF tekliflerini reddetmek için farklı yollar arayabilir.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!