Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Grayscale’in Bitcoin ETF Onayına İnanç Tam: GBTC İndirimi Son 2 Yılın Dibinde!

Kripto para odaklı yatırım şirketi Grayscale’in GBTC fonunun indirim oranı SEC’nin davaya itiraz etmemesiyle birlikte son 2 yılın en düşük seviyesine geriledi.

ABD Federal Temyiz Mahkemesi, Grayscale’in GBTC fonunu ETF‘e dönüştürme başvurusuna ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyon’unun (SEC) ret vermesi üzerine açtığı davada Grayscale’i haklı bulmuştu. Bu spot Bitcoin ETF için verilen karara SEC’nin itiraz etmemesi üzerine GBTC fonunun prim oranı neredeyse 2 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Grayscale Bitcoin Trust’ın (GBTC) net varlık değeri (NAV), Cuma günü piyasa kapanışıyla birlikte 2021 yılının Aralık ayından bu yana ilk defa %15,87’yle %16’lık indirim oranının altında işlem gördü.

The Block’tan alınan verilere göre GBTC fonunda, 2021 yılında başlayan ayı piyasasından bu yana indirimli olarak alım-satım yapılıyordu. Ancak daha öncesinde her zaman daha yüksek fiyattan satılmıştı.

GBTC indirim oranı, Haziran ayında BlackRock ve Fidelity gibi yatırım devlerinin spot Bitcoin ETF başvuruları ile azalmaya başlamıştı. GBTC, 15 Haziran tarihinde %44 indirimli işlem görürken 5 Temmuz’da %26,7 primli olarak alıcı buluyordu.

Söz konusu indirim oranında yaşanan düşüşün kripto para piyasasının Grayscale’in spot Bitcoin ETF onayı alacağına dair inancın arttığı yönünde yorumlandı.

Bitcoin savunucusu Oliver Velez yaptığı paylaşımda, yıl sonuna kadar bir spot Bitcoin ETF‘i onaylanacağını ve bunun fiyatlandığını söyledi.

GBTC, yatırımcılara doğrudan sahip olmadan Bitcoin yatırımı yapma imkanı sunmaktadır. Fon, Bitcoinleri fiziksel olarak satın alarak saklamaktadır. Yatırımcılar da bu fonu satın alarak dolaylı yoldan Bitcoin’e yatırım yapmaktadır.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!