Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Güney Kore Düğmeye Bastı: Kripto Para Dolandırıcılarına Sert Yaptırımlar Geliyor

Güney Koreli düzenleyiciler kripto para dolandırıcılık cezalarını sertleştirmeyi planlıyor. Hazırlanan mevzuatın 2023 yılında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Güney Kore yerel basını tarafından yapılan haberde, Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) ve Ulusal Meclis‘in kripto para dolandırıcılarına sert yaptırımlar getirmeyi planladıkları öne sürüldü. Habere göre finansal yetkililer, fiyat manipülasyonu ve dolandırıcılık gibi haksız ticaret uygulamalarını izlemek ve cezalandırmak amacıyla yeni bir yasa tasarısı geçirmek için çalışmalara başladı.

Geçen baharda Terra (LUNA) çöküşünün ardından harekete geçen Güney Koreli kanun yapıcılar, dijital para birimi yatırımcılarının korunmasını amaçlayarak ve sektördeki haksız ticaret eylemleri için cezaları sertleştirerek mevzuatı hızlandırmayı planlıyorlar. Söz konusu yasa tasarısı, yaklaşan Dijital Varlık Temel Yasası‘ndan ayrı olarak 2023‘te yürürlüğe girebilir.

Tasarı hakkında basına konuşan bir Ulusal Meclis üyesi şu ifadelerde bulundu:

ABD’de Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) çok çeşitli yetkilere sahip olduğundan, sanal varlıklarda haksız ticareti ayrı bir mevzuat olmaksızın cezalandırabilmektedir. Fakat Güney Kore’de ilgili mevzuat kesinlikle gereklidir.

Planlama aşamasında olan tasarının hangi suistimaller için ne gibi cezalar getireceği konusunda detaylı bir ayrıntı yer almasa da yasanın, denetim ve cezayı geleneksel finans endüstrisiyle benzer bir düzeyde senkronize edecek şekilde tasarlanması bekleniyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!