verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Güney Kore, Ulusal Bir Metaverse Ekosistemi Oluşturmak İçin 187 Milyon Dolar Yatırım Yapacak

Güney Kore Bilim ve Gelecek Planlama Bakanlığı, ülke içerisinde metaverse’ün büyümesi ve gelişmesi için 223.7 milyar won (yaklaşık 187 milyon dolar) yatırım yapacak.

Bilim ve Gelecek Planlama Bakanlığı’nın 27 Şubat tarihinde yaptığı resmi açıklamada, ulusal metaverse projelerinin büyümesini sağlamak ve ekosisteme teşvik etmek amacıyla 187 milyon dolar yatırım yapacaklarını söyledi.

Metaverse geliştiricisi yarışması düzenleyerek bir hackatlon’a ev sahipliği yapacağını belirten bakanlık; şehirlerin, eğitimin ve medyanın sanal olarak büyümesi için metaverse’ü kullanmayı planlıyor.

Decetraland ve The Sandbox gibi metaverse projelerine yatırım yapan Blockchain firmasi Hashed’in Ceo’su Simon Kim, özel sektörün aktif olarak metaverse’e yatırım yaptığını belirterek Güney Kore’nin platformlara finansal destek sağlayacak olmasını çok beğendiğini söyledi.

Ayrıca hükümetin daha önce oyna-kazan (play to earn) oyunlarını yasakladığını söyleyen Kim, Kore’nin bu konuda çok dikkatli olması gerektiğini belirtti.

İletişim ve Politika Başkanı Park Yungyu yaptığı açıklamada, Metaverse platformu oluşturmaya yönelik bu yatırımların 2020 yılının temmuz ayında Güney Kore hükümetinin başlattığı “Digital New Deal” adlı girişiminin bir parçası olduğunu belirtti. Digital New Deal, dijital teknolojilerin desteklenmesi amacıyla oluşturulmuş bir girişimdir.