Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Güney Kore’nin SPK’sı Bir Kripto Para Belirsizliğini Daha Çözdü

Güney Kore’nin finans piyasalarını düzenleyen FSC, kripto para alanındaki bir belirsizliği daha giderdi.

Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC), Nitelikli Fikri Tapular (NFT) ile ilgili bir kılavuz yayımladı.

Kripto olarak nitelendirilecek

FSC’nin kararına göre NFT’ler, onları diğer kripto paralardan ayıran özellikleri artık taşımamaları halinde sıradan kripto para olarak nitelendirilecek.

FSC, toplu üretilmiş, kolayca takas edilebilen, mal ve hizmetlerin alımında kullanılabilen NFT’leri kripto para olarak değerlendirecek. Transfer edilemeyen, çok az ekonomik değeri bulunan ya da hiç bulunmayan dijital tokenlar ise normal NFT olarak nitelendirilecek.

Buna örnek olarak NFT haline getirilmiş bir konser bileti verilebilir.

Bir FSC yetkilisi, içinde bir milyon NFT olan bir koleksiyonun diğer kripto paralar gibi alınıp satılabildiğini ve alışverişte kullanılabildiğini vurguladı.

Gelecek ay yürürlüğe girecek

Güney Kore’deki kripto para regülasyonları, 19 Temmuz’da yürürlüğe girecek. Sanal Varlık Kullanıcılarını Koruma Kanunu, kripto para piyasalarındaki usulsüzlüklerin önüne geçmek için hazırlandı.

Bu kanunla kripto para fiyatlarının manipüle edilmesidolandırıcılık işlemi yapılması gibi suçlarla mücadele edilmesi hedefleniyor.

Kanuna göre kripto para hizmet sağlayıcıları, kullanıcıların paralarını korumak için mevduatların %80’inden fazlasını soğuk cüzdanlarda tutmak zorunda kalacak. Bu kuruluşların ayrıca sigorta yaptırması gerekecek.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!