Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinden biri olan Hacettepe Üniversitesi, Blockchain alanında bir ders vermeye başladı. Blockchain Eğitimi Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinden Hacettepe Üniversitesi, 'Fundamentals of Blockchain'...

Hacettepe Üniversitesi Blockchain Dersi Vermeye Başladı

Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden biri olan Hacettepe Üniversitesi, Blockchain alanında bir ders vermeye başladı.

Blockchain Eğitimi

Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden Hacettepe Üniversitesi, ‘Fundamentals of Blockchain’ adı altında yeni bir Blockchain dersi vermeye başladı. Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde görev yapan Doç. Dr. Adnan Özsoy tarafından verilen derste Blockchain teknolojisi, Bitcoin, Ethereum ve akıllı kontratlar gibi konulara değiniliyor olacak.

Dünya genelinde parmakla gösterilen üniversitelerde Blockchain eğitiminin verildiğini biliyoruz. Bundan bir süre önce paylaştığımız yazılarda üniversitelerin Blockchain teknolojisine nasıl yaklaştıklarına dair çeşitli örneklerden bahsettik. Özellikle Qriously tarafından yapılan bir araştırma, üniversitelerin Blockchain’e duydukları ilgiyi gün yüzüne çıkarmıştı. Qriously tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına göre dünyanın en iyi 50 üniversitesi arasında gösterilen üniversitelerin yüzde 42’si Blockchain veya kripto paralarla ilgili bir ders veriyor.

Ülkemizdeki bazı üniversitelerin de Blockchain teknolojisiyle ilgilendiklerini biliyoruz. Bu üniversitelere örnek olarak Bahçeşehir Üniversitesi’ni gösterebiliriz. Bahçeşehir Üniversitesi geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak Washington kampüsündeki öğrencilere Blockchain ile diploma vereceğini duyurdu.

Hacettepe Üniversitesi’ndeki öğrenciler, söz konusu dersin ilk haftalarında Blockchain teknolojisine genel bir giriş yapacak, ilerleyen haftalarda Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paralar hakkında çeşitli bilgiler edinecek ve akıllı kontratlar üstünde çalışmaya başlayacaklar.

Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.