Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

HSBC’de Dijital Dönüşüm Hızlanıyor: 35 Bin Kişi İşten Çıkarılacak

Dünyanın en büyük bankalarından HSBC, dijital dönüşüm sürecini hızlandırma kararı aldı. Şirket bu doğrultuda toplamda 25 bin kişiyi işten çıkarmayı planlıyor.

Süreç Hızlanıyor

Alanının önde gelen isimlerinden olan HSBC geçtiğimiz yıl mali beklentileri karşılayamadı. Rakiplerinin gerisinde kalan şirket kısa süre önce yeni tasarruf planını açıkladı.

HSBC tarafından paylaşılan bilgilere göre şirketin geçtiğimiz yılki karı 2018’e kıyasla yüzde 33 oranında düştü ve 13.35 milyar dolara geriledi. Şirket bu nedenle 2022 yılına kadar 4.5 milyar dolarlık tasarruf etmeyi planlıyor. Noel Quinn’in açıklamalarına göre şirket ayrıca toplam çalışan sayısında da bir azaltmaya gidecek. Şu anda 235 bin çalışanı bulunan HSBC’nin 2022’ye kadar 35 bin kişiyi işten çıkarması bekleniyor.

Dijital Dönüşüm

HSBC bundan birkaç ay önce Digital Vault adlı bir Blockchain projesi geliştirmeye başlamıştı. Şirketin amacı bu platformu kullanarak bazı mali evrakları dijital ortama aktarmak.

Görünüşe göre HSBC önümüzdeki yıllarda bir yandan tasarruf yaparken bir yandan dijital dönüşüm sürecini hızlandırmak istiyor. Noel Quinn tarafından yapılan açıklamalara göre şirketin planları arasında dijital finans uygulamalarına daha fazla yatırım yapmak var:

Bireysel Bankacılık konusunda daha kapsamlı ürünler sunacak ve dijitale yaptığımız yatırımı artıracağız. Bireysel Bankacılık alanında Dünya çapındaki mobil müşterilere hizmet verecek şekilde değişiklikler yapacak, özellikle ABD şubemizde yüzde 30’luk bir küçülmeye gideceğiz. Bu sırada dijital sistemlere yatırım yapmaya devam edeceğiz.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment