Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

HSBC ve Wells Fargo, Forex İşlemleri İçin Blockchain Teknolojisini Kullanmaya Başladı

80 ‘den fazla ülkede ofisi olan bankacılık şirketi HSBC ve finansal büyüklüğe göre Amerika’nın en büyük 4. bankası Wells Fargo aralarındaki döviz işlemleri (FX) için blockchain teknolojisi kullanmaya başladılar.

Core-FX dağıtılmış defter teknolojisi (DLT – Distributed Ledger Technology)’nin arkasındaki şirket olan Baton Systems pazartesi günü iki şirketin aralarındaki FX işlemleri gerçek hesaplar ve gerçek para birimleri kullanarak 3 dakikadan kısa süre içerisinde gerçekleştirdiğini söyledi.

Bu şekilde işlemler sektörde yaygınca kullanılan üçüncü taraf banka CLS olmadan gerçekleşebiliyor. Baton’a göre iki şirketin üçüncü bir tarafa ihtiyaç duymadan anlaşması aradaki riskleri ve anlaşmazlıkları ortadan kaldırıyor.

Geçtiğimiz ay İsveç bankası olan SIX SWISS Exchange’in blockchain tabanlı ilk dijital ticaret ve anlaşma kolu ilk tahvili çıkarıldı.

Arada bir üçüncü taraf bulunmaması sayesinde anlaşmalar daha çabuk yapılabilir ve şirketler sermayelerini belirli bir süreliğine de olsa bağlı tutmak zorunla kalmazlar.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!