Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

IMF Kripto Paraları Yasaklamak Değil, Düzenlemek İstiyor

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, Bitcoin (BTC) ve kripto para birimlerini tamamen yasaklamak yerine düzenleyerek kontrol altında tutmayı tercih edeceğini dile getirdi.

Bloomberg’ün haberine göre IMF Başkanı Kristalina Georgieva Hindistan’daki G20 toplantısı öncesinde yaptığı konuşmada, Birleşmiş Milletler’in finans kurumunun kripto paralara karşı tutumuna değindi. Başkan, kurumun Bitcoin ve kripto paraların yasaklanması yerine uygun bir düzenlemeye tabi tutulmasını tercih ettiğini belirtirken risklerin büyümesi durumuna karşı yasaklama seçeneğini de masada tutacaklarını aktardı.

Georgieva, kripto para birimi ekosisteminin düzenlenmesinden yana olduklarını belirtirken tüketici korumasının ve finansal istikrarın güvenliğinin bu sektöre dair alınacak kararlarda öncelikli kriterler olacağını söyledi.

Başkan verdiği bir röportajda, kripto para sektöründe kategorizasyon konusunda hala büyük kafa karışıklıkları olduğuna dikkat çekti. Farklı özelliklere sahip varlıklar arasındaki ayrımı netleştirmenin kurumun öncelikli hedefi olduğunu belirten başkan, şu ifadelerde bulundu:

Öncelikli hedefimiz, devletler tarafından desteklenen Merkez Bankası Dijital Parası (CBDC) ile halka açık kripto paralar ve stablecoinler arasındaki ayrımı belirginleştirmek.

Georgieva, tam teminatlı stablecoinlerin ekonomi için oldukça iyi bir alan yarattığını belirtirken tam teminatsız veya teminatsız kripto varlıkların yüksek riskli bir alan olduğuna dikkat çekti ve para olmadıklarını dile getirdi.

Başkan, ayrıca kurumun yakın tarihte ülkelere kripto paralara karşı tutumuna dair 9 maddelik eylem planı açıkladığı bir makaleye atıfta bulunarak kripto para birimlerinin desteklenmedikleri için yasal para birimi statüsüne erişemeyeceklerini öne sürdü.

IMF, Finansal İstikrar Kurulu ve Uluslararası Ödemeler Bankası’nın (BIS) 2023 yılının ikinci çeyreğinde regülatif çerçeveye dair yönerge yayınlamaya hazırlandığı da belirtildi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!