verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

IMF ve Dünya Bankası, Ortak Bir Kripto Para Birimi Üretecek!

12 Nisan tarihinde Financial Times tarafından yayınlanan bir habere göre, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası, kripto para birimlerini daha iyi anlamak için özel bir blockchain ağı ve kripto para birimi üretecek.

Learning Coin isimli yeni kripto para birimi sadece IMF ile Dünya Bankası tarafından erişilebilir ve kullanılabilir olacak. FT’nin aktardığı habere göre Learning Coin gerçek bir kripto para birimi olmayacak ve bu nedenle hiçbir parasal değeri de barındırmayacak. IMF, söz konusu kripto para birimini yeni gelişmekte olan bu sektörü ve blockchain ağlarının nasıl çalıştığını öğrenmek için piyasaya sürmekte. Kripto para birimi ile piyasaya sürülecek olan uygulama da blog yazılarının, araştırmaların, videoların ve sunumların depolanması görevini üstlenecek.

Test ve öğrenme aşaması boyunca IMF ile Dünya Bankası çalışanları belirli eğitimsel kilometre taşlarını geride bırakmak şartıyla Learning Coin kazanacaklar. Kurumlar daha sonra elde ettikleri tokenleri belirli ödülleri almak için kullanabilecek ki bu da kripto paraların gerçek dünyadan asıl kullanıldığına dair yetkililere bilgi sağlayacak.

IMF konu hakkında yaptığı açıklamada dünyanın dört bir yanındaki bankaların ve regülatörlerin kripto paraları anlamaya çalıştığını ve kripto para birimleri ile dağıtık defter teknolojisinin ön görülemeyen bir hızda büyüdüğünü aktardı. Bunun yanı sıra Dünya Bankası ve IMF yapılan test sonrasında blockchain teknolojisini akıllı kontratlar, kara para aklamayı önleme veya genel olarak şeffaflığı arttırmak için kullanmaya devam edebileceklerinin de sinyallerini verdiler.

Leave a comment