Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

İngiltere, Bitcoin ve Ethereum İçin Bu Kararı Alırsa “Çığır Açıcı” Olur

Birleşik Krallık’ta işlem gören Bitcoin ve Ethereum yatırım araçları, çok düşük işlem hacmi gördü.

Birleşik Krallık’ta Bitcoin ve Ethereum ile desteklenen ETN’ler (exchange-traded notes), FCA’nın onayıyla 28 Mayıs’ta Londra borsasına girdi.

ETN’ler, bir dayanak varlığın pozitif veya negatif performansını yansıtan, belli bir vadesi olan borçlanma aracı cinsinden yatırım araçlarıdır.

İşlem hacimleri düşük kaldı

Ülkede 21Shares ve WisdomTree gibi şirketler, Bitcoin ve Ethereum odaklı yatırım araçlarına sahip. Bu ETN’lerin Londra borsasına girebilmesi için fiziki olarak desteklenmesi, kaldıraçsız olması ve sadece Bitcoin’e ya da Ethereum’a maruz kalması gerekiyor.

Bu yatırım araçları, 6 Haziran itibarıyla ilk işlem gününden beri toplamda sadece 504 bin 880 dolar işlem hacmi kaydetti. Bu hacmin %59’u WisdomTree, %41’i 21Shares kaynaklıydı.

Invesco’nun yönettiği yatırım araçlarında hiç işlem hacmi oluşmadı.

ABD’deki spot borsa yatırım fonlarından (ETF) farklı olarak bu yatırım araçlarını sadece profesyonel yatırımcılar kullanabiliyor. 21Shares ekibine göre bunların genel yatırımcı kitlesine açılması, “çığır açıcı” olur.

Böyle olması bekleniyordu

21Shares ekibi, profesyonel yatırımcıların genelde Londra borsası gibi borsaların dışında, tezgah üstü (OTC) şekilde işlem yaptığını vurguladı.

21Shares’in ülke müdürü Alex Pollak’a göre Birleşik Krallık’ın bu yatırım araçlarını onaylamış olması, “doğru yönde atılmış büyük bir adım” olsa da, işlem hacimlerinin düşük olması “bekleniyordu”.

Pollak, “FCA’nın Birleşik Krallık’taki profesyonel yatırımcılar için izin vermiş olması, bu varlık türü için gerçekten önemli bir adım ve gelecekte bu piyasanın bireysel yatırımcılar için de açılmasını dört gözle bekliyoruz” dedi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!