verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

İranlı Yetkililer Bitcoin ile İlgili Düzenlemeler Yapmayı Planlıyor

İran yetkilileri, Bitcoin de dahil olmak üzere kripto para birimlerinin yaygınlaşmasından endişe ediyor ve önümüzdeki dört ay içinde düzenlemeler gerçekleştirmeyi planlıyor.

The National Center for Cyberspace (NCC), ülkedeki dijital para birimlerinin düzenlenmesine ilişkin taslak öneri göndermişti. Yayınlanan rapora göre bu taslak önerisi İran Merkez Bankası, Meclis Araştırma Merkezi, Güvenlik ve Değişim Örgütü, Telekomünikasyon Bakanlığı ve İran Polis Departmanı tarafından yürütülen çalışmalar yardımıyla hazırlandı.

Ulusal Siber Güvenlik Merkezi düzenleme direktör yardımcı Saeid Mahdavioon şunları söyledi:

“İran’da dijital para birimlerini düzenlemek için 5 ayrı senaryo hazırladık. NCC’nin Düzenlemeler Komisyonu, dijital para birimlerini en iyi şekilde kullanmak için yasal yaklaşıma odaklı bir senaryoyu seçti.”

Mahdavioon, yerel polisin dolar ile yapılan bitcoin işlemlerini yasa dışı olarak değerlendirildiğini belirtti. Ancak bu tarihe kadar kripto paraları kapsayan bir düzenleme bulunmamaktadır ve polisin kripto para ile alakalı işlemlere müdahale etmek konusunda yasal zorunluluğu vardır

Yeni yönetmelikle ilgili öneri önümüzdeki dört ayda Siber Güvenlik Merkezi’nin yüksek kurulu tarafından kabul edilecek.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment