verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Venezuelalılar Resmi Para Birimleri Yerine Bitcoin’i Tercih Ediyor

Venezuela son dönemlerde ekonomi açısından sıkıntı yaşayan bir ülke. Hatta geçtiğimiz sene yolsuzluğu bitirmek için para birimlerinin 100 Bolivar banknotlarını piyasadan kaldırmaya çalıştı.

Ülkenin zaten değersiz olan parasının şimdi daha da değersizleşeceği korkusu panik oluşturmakta. Bu panik ülke vatandaşları tarafından devletin, varlıklarını koruması için protesto ve eylemler düzenlemelerine yol açtı.

Tüm bunlar olurken Venezuelalı vatandaşlar kaybettikleri parayı bir şekilde telafi etmek için kripto para yatırımlarına başvurdu. Yapılan yatırımlar yanıt verdi ve Venezuela’nın ilk Bitcoin borsası açıldı.

Bununla birlikte, Bloomberg tarafından bu hafta yapılan rapora göre, Venezuela’daki kripto para artmaya devam ediyor. Bu haftaki Bitcoin ticaret hacmi iki ay öncesinin neredeyse iki katına çıkarak 1.2 milyon $’dan fazla artış gösterdi.

Kripto para birimlerinin volalitesi, ülkenin yerel para biriminin devasa devalüasyonuyla karşılaştırıldığında çok az. Çünkü 6000 Bolivar 1 $’a denk geliyor.

Ayrıca kripto paralar herhangi bir merkeze bağlı olmadığından hükümet uygulamalarının para birimi değerlerini tahrip ettiği ülkelerde istikrarlı para birimi ihtiyacına basit ve güvenli bir çözüm olmakta.

Bunun yanında kripto para birimleri sadece yatırım amaçlı kullanılmaz. Tüketiciler Bitcoin ve diğer koinleri alışveriş yapmakta ve ticari araç olarak kullanıyorlar.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment