Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

İsrail’den Kripto Para Yatırımcılarını Ülkeye Çekecek Vergi Tasarısına Onay

İsrail’de yüksek teknoloji firmalarına sağlanan vergi muafiyetinin kripto para ekosistemine genişlemesine imkan sağlayan yasa tasarısı ön okumadan geçti.

İsrail parlamentosu Knesset’ten 5 Temmuz tarihinde yapılan oturumda, ülkenin yüksek teknoloji firmalarına sağladığı vergi avantajlarının kripto para sektörüne genişlemesine olanak sağlayan yasa tasarısına ilk onay geldi.

Söz konusu yasa tasarısının parlamentodan geçmesi ve akabinde yasalaşması durumunda, yabancıların ülke içerisinde Bitcoin ve kripto satışlarından elde ettikleri gelire vergi muafiyeti sağlanacak. Yasa tasarısında ayrıca yabancılara sağlanan avantajların yanı sıra ülkede çalışan vatandaşların kripto opsiyonları üzerinde elde ettiği gelirden verdiği %50’lik verginin de hisse senetlerinde olduğu gibi %25’e çekilmesi yer alıyor.

Yabancılar için birçok avantaj bulunduran yasa tasarısının onaylanması halinde İsrail’in kripto para şirketlerinin ilgisini çekeceği düşünülüyor. İktidar partisi milletvekili Dan Illouz da bu durumu destekler nitelikte açıklamalarda bulundu.

Dan Illouz, yasa tasarısının Başbakan Benjamin Netanyahu ve koalisyon hükümeti tarafından desteklendiğini söyledi. Yasa tasarısının yüksek teknoloji şirketlerini ve yatırımcıları İsrail’e çekmeyi hedefleyen ekonomi politikaları ile de uyumlu olduğuna dikkat çekildi.

Milletvekili Illouz, bu zamana kadar kripto para sektörü çalışanlarının, geleneksel yüksek teknoloji şirketlerinde çalışan işçilere göre iki kat daha yüksek vergi ödemek zorunda kaldığını dile getirdi. Aradaki vergi farkına rağmen kripto sektörü çalışanlarının diğer sektör çalışanları ile eşit haklara sahip olmadığını belirten Illouz, yasa tasarısıyla bu konudaki adaletsizliğin giderilmesinin amaçlandığını vurguladı.

İsrail Blockchain ve Web3 Şirketleri Forumu (ICBW3) kurucuları Nir Hirschmann Rub ve Shauli Rejwan konu hakkında verdikleri bir demeçte, ülkenin Maliye Bakanı Bezalel Smotrich’in tasarıya destek verdiğini ifade etti. İsrail’in kripto para sektörüne karşı pozitif bir tutum güttüğüne işaret eden bu tasarının ülkeyi sektör bazında Avrupa ülkeleriyle aynı seviyeye getireceği de kurucuların açıklamaları arasında yer aldı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!