İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi, vatandaşlardan gelen çeşitli şikayetler üstüne kripto para dolandırıcılığı yapan bir şebekenin peşine düştü. Siber Suçlarla Mücadele Şubesi, şu...

İstanbul’da Kripto Para Dolandırıcılığı: 437 Bin Lira Çalındı

istanbul emniyet müdürlüğü

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi, vatandaşlardan gelen çeşitli şikayetler üstüne kripto para dolandırıcılığı yapan bir şebekenin peşine düştü. Siber Suçlarla Mücadele Şubesi, şu ana kadar 437 bin liralık soygun yapmış 11 kişilik şebekeyi çeşitli araştırmalar sonucunda çökertmeyi başardı.

Milliyet‘in haberine göre İstanbul’da 14 vatandaş, kripto para hırsızlığına kurban gittikleri için İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi’ne başvurdular. Gelen şikayetler üstüne söz konusu şebekeyi araştırmaya başlayan yetkililer, vatandaşların ‘oltalama’ (phishing) metoduyla dolandırıldıklarını keşfettiler.

Önce Telefon, Sonra Kripto Para

Şebeke üyeleri öncelikle kurbanlarının cep telefon numaralarını ele geçirdiler. Daha sonra kurbana ait sahte bir kimlik ve evrak hazırlayan suçlular, ilgili GSM bayisine gidip telefonlarının çalındığını söylüyor, ardından da o numaraya ait sim kartını iptal ettiriyorlardı.

Suçlular, hazırladıkları sahte belgeler sayesinde kurbanın telefon hattını ellerine geçirdiler. Daha sonra ise bu numarayı kullanarak ilgili kripto para sitesine giriş yapıp, kurbanın hesabındaki kripto paraları çaldılar.

Çete üyeleri, polisin durumu fark etmemesi için kurbanın hesabındaki kripto paraları üçüncü bir kişinin hesabına aktardılar. Çete üyeleri bu parayı daha sonra banka aracılığıyla çektiler. Yetkililerin yaptıkları araştırmalara göre suçlular bu metodu kullanarak 437 bin lira değerinde vurgun yaptılar.

Suçlular Tutuklandı

Siber Suçlarla Mücadele Şubesi’ndeki polisler, çeteyi en kısa süre içerisinde takibe aldılar. Birbirinden farklı adreslere operasyon düzenleyen kolluk kuvvetleri, çeteyle ilişiği bulunan 11 kişiyi gözaltına almayı başardılar. Emniyete götürülen suçlular oradan adliyeye sevk edildiler. Adliyede 10 kişinin tutuklanmasına karar verildi.

Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.