verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

İstifa Eden OKEx CEO’su, Huobi İle Anlaştı

Dünyanın en önemli kripto para borsalarından biri olan OKEx’den geçtiğimiz günlerde istifa ettiğini açıklayan borsanın eski CEO’su Li Shufei, rakip kripto para borsası Huobi ile anlaştı.

Chris Lee adıyla da bilinen Shufei, geçtiğimiz günlerde OKEx’teki CEO rolünden istifa ederken, aynı zamanda kardeş şirket olan OkCoin’deki CFO pozisyonunun da istifa ettiğini açıklamıştı. Yeni bir iş hayatının startını vermek için böylesi bir şey yaptığını belirten Shufei’nin yeni durağı ise bir başka kripto para borsası Huobi oldu.

Lee’nin Huobi’de diğer birçok görevin yanı sıra özellikle Orta Doğu, Japonya ve Güney Kore’de borsanın gelişim planları ile ilgili önemli atılımlar yapması bekleniyor. Borsanın aynı zamanda yönetimsel ve finansal işleri ile de birinci elden ilgilenmesi beklenen Lee hakkında konuşan Huobi CEO’su Leon Li, başarılı yöneticinin transferinin; istifa ettiği günün hemen ardından bittiğini belirtti.

Son dönemde rakipleri Binance ve Huobi’yi geride bırakarak dünyanın günlük işlem hacmine göre en büyük kripto para borsası olma başarısını yakalayan OKEx’in, 24 saatlik ortalama işlem hacmi; son dönemde yaklaşık 1.7 milyar dolar seviyelerine kadar yükseldi. Lee’nin yeni iş yeri olacak olan Huobi ise, bu alanda 1.1 milyar dolar günlük işlem hacmi ile üçüncü sırada kendine yer bulmuş durumda.

Yalnız OKEx’in bu ciddi yükselişi, kripto para piyasasındaki otoriteleri pek de ikna etmişe benzemiyor. Şirketin bu tarz işlerini yürüten ve Lee’nin de kısa bir süre öncesine kadar CFO’luğunu yaptığı OkCoin şirketinin; 2015 yılında işlem hacmi konusunda sahtecilik yaptığını hatırlatan analistler; aynı durumun bir kez daha yaşanmış olabileceğinden endişe ettiklerini belirtiyor.

Dünyanın en büyük iki kripto para şirketi de Hong Kong merkezli fakat bu borsaların ikisi de, dünya çapında ofisler açarak yayılım gösteriyor. Mart ayında Binance merkezini kendini şeffaf ve destekleyici politikaları ile Blockchain adası olarak tanımlamak isteyen Malta’ya taşırken; OKEx de Binance’in ardından Malta’da ofis açan bir diğer kripto para borsası olmuştu.

Singapur merkezli Huobi ise, geçtiğimiz günlerde Güney Kore’de bir ofis açmıştı. Çıkan son haberlere göre ise şirket, İngiltere’nin başkenti Londra’da da bir ofis açmak için çalışmalara başlamış durumda. Yakın dönemde Japon basınına birtakım demeçler veren Huobi CEO’su Leon Li, 2013’te sadece 10 kişi ile başladıkları bu yolculukta şu an için 1000 çalışanı bünyelerinde barındırdıklarını ifade etmiş ve bundan gurur duyduğunu söylemişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment