verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Japonya’daki Kripto Para Borsası Hacklendi, 60 Milyon Dolar Çalındı

Japonya’daki bir kripto para borsası daha hack saldırısına uğradı. Yaşanan saldırı sonucunda 6.7 milyar yen (60 milyon dolar civarı) değerinde kripto para çaldılar. Bu miktarın ciddi bir kısmını 5,966 adet Bitcoin oluşturuyor.

Hack saldırısına kurban giden platform Tech Bureau tarafından yönetilen ve lisanslı bir borsa olan Zaif oldu. Şirket, erken saatlerde yaptığı açıklamada 14 Eylül günü bazı sıra dışı faaliyetler fark ettiğini, bu faaliyetlerin şiddetlenmesiyle birlikte de para yatırma/çekme işlemlerini askıya aldığını duyurdu.

Tech Bureau, konuyla ilgili daha detaylı araştırma yaptı ve borsanın aslında bir hack saldırısına uğradığını fark etti. Borsanın kullanıcı fonlarını saklamak için kullandığı cüzdanlara erişen saldırganlar 60 milyon dolar değerinde Bitcoin, Bitcoin Cash ve MonaCoin çaldılar. Saldırı sırasında tam olarak kaç adet Bitcoin Cash çalındığı bilinmiyor.

Zaif, 60 milyon dolarlık bir saldırı yaşadı ve ortada şöyle bir sorun var: Zaif’in rezervinde 20 milyon dolar civarında para var. Durum böyle olduğu için Zaif yine Japonya’daki şirketlerden olan Fisco ile bir anlaşma yapmak zorunda kaldı. Fisco, Zaif ile yaptığı anlaşma sonucunda 44.5 milyon dolar gibi bir ücret karşılığında Zaif’in çoğunluk hissedarı oldu.

Tech Bureau, yaşanan soygunun bariz bir hack saldırısı olduğunu söylüyor ve bu yüzden saldırının yerel yetkililer tarafından soruşturulmasını talep ediyor.

Bu hack saldırısıyla birlikte Japonya’da yaşanan saldırıların arasına bir yenisi daha eklenmiş oldu. Yine Japonya’daki borsalardan olan Coincheck Ocak ayında 530 milyon dolarlık bir hack saldırısına maruz kalmıştı.

 

 

Leave a comment