Bu haftanın başlarında Ethereum Classic ağında bir çifte harcama saldırısı gerçekleşti. Ethereum Classic ağında yaşanan bu saldırı, kripto para topluluğunda büyük yankı yarattı. Ethereum Classic ağında bir...

Jimmy Song: Bitcoin’e Yüzde 51 Saldırısı Yapmak Çok Zor

bitcoin

Bu haftanın başlarında Ethereum Classic ağında bir çifte harcama saldırısı gerçekleşti. Ethereum Classic ağında yaşanan bu saldırı, kripto para topluluğunda büyük yankı yarattı.

Ethereum Classic ağında bir saldırı olduğuna dair ilk duyuruyu ABD merkezli kripto para borsalarından Coinbase yaptı. Coinbase, yatırımcıları koruyabilmek adına Ethereum Classic işlemlerinin tamamını durdurduğunu açıklayarak kullanıcıları uyardı.

Proof-of-Work (PoW) algoritmasını kullanan Ethereum Classic’in böyle bir saldırı yaşaması, insanların aklına şu soruyu getirdi: PoW algoritmasını kullanan diğer ağlar da saldırıya uğrar mı?

En çok merak edilen şeylerden biri, Bitcoin’in böyle bir saldırıya uğrama ihtimali. Bu sorunun cevabı için Satoshi Nakamoto tarafından hazırlanan whitepapera bir göz atabiliriz:

“Eğer CPU gücünün çoğunluğu iyi niyetli düğümler tarafından yönetiliyorsa bu ağ rakiplerinden çok daha hızlı bir şekilde büyüme gösterebilir. Ağa saldıran birinin ağ içerisindeki geçmiş bloklardan birini değiştirebilmesi için hem o bloktaki hem de ondan sonra gelen bloklardaki proof-of-work mührünü yeniden düzenlemesi gerekir. Daha sonra da ağdaki iyi niyetli düğümlerle rekabet içine girmesi gerekiyor.”

Bu açıklamaya bakacak olursak diyebiliriz ki eğer Bitcoin ağındaki madencilerin yüzde 50’sinden fazlası ağa saldırmayı planlamıyor, ağı korumaya çalışıyorsa Bitcoin ağında bu tarz bir saldırı yaşanması pek mümkün değil. Bu yalnızca Bitcoin için değil Ethereum gibi diğer PoW tabanlı ağlar için de geçerli.

Bu konu hakkında Bitcoin geliştiricilerinden Jimmy Song’un şöyle bir yorumu var:

“Bitcoin’de yüzde 51 saldırısı yapmak çok zor. Hem madenciliğin yüzde 51’ini kontrol etmeniz hem de bu cihazların elektriğini karşılayabiliyor olmanız lazım. Zamanla bu saldırının yaşanma ihtimali daha da düşecek.”

Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.