Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

JPMorgan Analizine Göre Bitcoin Ağı, Bu Anlaşmalardan Etkilenebilir

Bankacılık devi JPMorgan’ın analizine göre yapay zeka şirketleri, Bitcoin madencilerine ilgi gösterebilir.

Bitcoin madencilik sektöründeki birleşme ve satın alma anlaşmaları, nisan ayındaki halving’den sonra çoğalmaya başladı.

Yapay zeka şirketleri ilgileniyor

JPMorgan analistlerine göre yapay zeka şirketleri ve hyperscalerlar, enerji ihtiyaçlarını karşılayabilmek için alternatif seçenekleri değerlendirmeye başlayabilir. Bu, Bitcoin madencilik şirketlerini cazip bir seçenek haline getirebilir.

Bulut bilişim firması CoreWeave, Bitcoin madencisi Core Scientific (CORZ) ile 200 megavatlık bir yapay zeka anlaşması imzaladı. CoreWeave’nin ayrıca şirketi satın almak için teklifte bulunduğu aktarıldı. CORZ hisseleri, bu haberin ardından yükseldi.

Geçtiğimiz ay da Bitcoin madencisi Riot Platforms, rakibi Bitfarms‘ı satın almak için teklifte bulundu.

Bitcoin blockchain’i için faydalı olabilir

JPMorgan analistlerine göre bu gibi anlaşmalar, madencilerin elektrik kapasitesini etkileyip diğer madencilerin karlılık oranını artırarak “Bitcoin ağını daha verimli” bir hale getirebilir.

JPMorgan, ABD’de işlem gören Bitcoin madencilerinin 5 GW elektrik çektiğini ve fazladan 2,5 GW’ye daha erişiminin olduğunu tahmin ediyor.

Bazı Bitcoin madencileri, halving sonrasında daha az gelir elde etmeye başladığı için sektörden çıkmayı değerlendiriyor. JPMorgan’a göre bu şirketler, hyperscaler ve yapay zeka şirketlerinden gelecek tekliflere açık olabilir.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!