verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jpmorgan’a göre Ethereum Classic’i (ETC) Yükseltecek Adım: Talep Artacak

Bankacılık devi JPMorgan, Ethereum (ETH) madencilerinin eylül ayında gerçekleşmesi beklenen Merge güncellemesinin ardından Ethereum Classic (ETC) üzerine yoğunlaşacağını düşünüyor.

Bilindiği gibi halihazırda Ethereum ağı Proof of Work (İş Kanıtı) mekanizmasıyla çalışıyor. Bu mekanizma gereği Ethereum ağında faaliyet gösteren madenciler, üst düzey ekran kartları ile ağ üzerindeki işlemleri onaylıyor ve karşılığında “ödül” olarak Ethereum kazanıyorlar. Fakat eylül ayında gerçekleşmesi planlanan The Merge güncellemesinden sonra bu sistem tümüyle değişecek ve yerine Proof of Stake (Hisse Kanıtı) sistemi gelecek.

Hisse Kanıtı’nın Ethereum ağında aktif olarak çalışmaya başlamasından sonra halihazırda binlerce dolarlık yatırımlar yapılmış madencilik cihazları ve tesisleri için iki seçenek ortaya çıkacak; madenciler ya cihazlarını kapatıp ikinci el fiyatından piyasaya satışa sürecekler ya da kar sağlayabilecek diğer PoW sistemiyle çalışan coinlere yönelecekler.

JPMorgan tarafından çarşamba günü yayınlanan bir araştırma raporuna göre, Ethereum madencilerinin ağ üzerinde yaşanacak bu köklü değişiklikten sonra Ethereum Classic üzerinde işlemlerini devam ettirmeleri muhtemel duruyor. Fakat buna ek olarak madenciler, Ethereum Classic’in yanı sıra Ravencoin, Ergo coin gibi alternatiflere de sahipler.

Yine de görünen o ki kar marjı açısından bakıldığında en cazip olan seçenek ETC ve zaten ETC zorluk seviyesi üzerindeki artışlarda madencilerin öncelikli tercihinin bu yönde olduğunu bizlere gösteriyor. Ek olarak raporda, madencilik cihazlarının ikinci el piyasasında kaçınılmaz bir artışın gözlemleneceğine de yer veriliyor.

Ethereum Classic madenciliğinin zorluk seviyesi 31.44 TH/S ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmış durumda.

Ethereum madencilik zorluk seviyesi senelerdir devam eden yükselişinin ardından düşüş yönlü kırılımını gerçekleştirdi ve eylül ayına yaklaştıkça bu düşüşün hızlı şekilde devam etmesi muhtemel görünüyor.

Ayrıca geçtiğimiz temmuz ayında gerçekleştirilen Ethereum konferansında konuşan Vitalik Buterin, madencilerin Ethereum Classic üzerinden işlemlerini devam ettirmelerinin en makul seçenek olduğunu belirtmişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!