Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kanada Merkez Bankası Dijital Para Prototipi Geliştiriyor

Kanada Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Tim Lane, ülkenin dijital para planlarıyla ilgili yeni bir açıklama yaptı. Bloomberg’ün haberine göre Lane, Merkez Bankası’nın bir dijital para prototipi üzerinde çalıştığını açıkladı.

Hazırlıklar Başladı

Kanada Merkez Bankası geçtiğimiz son birkaç ay içerisinde dijital para ve blockchain ile ilgili yaptığı araştırmaları hızlandırdı. Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Tim Lane’in açıklamalara göre yetkililer şimdi de milli bir dijital para projesi üstünde çalışıyorlar.

Kanada Merkez Bankası’nın henüz kendi dijital parasını çıkarmak gibi bir planı yok.Tim Lane’in açıklamalarına göre Kanadalı yetkililer şu an için böyle bir gereksinim duymuyorlar. Fakat Kanada Merkez Bankası buna rağmen bir prototip geliştirmeye başladı. Lane bunun sebebini şu şekilde açıklıyor:

Gelecekte bir dijital para çıkaracak olursak olası bir dijital merkez bankası parasının ne gibi özellikleri olacağını, nasıl kontrol edileceğini şimdiden öğrenmemiz lazım.

Geleceğe Yönelik

Kanada Merkez Bankası Başkan Yardımcısı’nın açıklamalarına göre ülkedeki yetkililer gelecekte herhangi bir sorunla karşı karşıya kalmamak için şimdiden harekete geçtiler.

Tim Lane’in de açıkça belirttiği gibi Kanada Merkez Bankası’nın yakın gelecekte kendi dijital parasını kullanıma sunmak gibi bir düşüncesi yok. Fakat Kanada Merkez Bankası bu konudaki tutumunu zaman içerisinde değiştirebilir. Bloomberg tarafından aktarılan bilgilere göre Kanada Merkez Bankası’nın şimdiden çalışmalara başlamış olmasının iki sebebi var:

  • Nakit kullanımının zaman içerisinde azalma ve
  • Özel şirketler tarafından geliştirilen kripto para projelerinin geniş kitlelere yayılma ihtimali.

Tim Lane’in açıklamalarına göre Kanada Merkez Bankası bu iki ihtimale karşı da hazırlıklı olmak istiyor:

Her iki senaryoda da Kanada Merkez Bankası’nın duruma müdahale etmesi gerekir. Kanada Merkez Bankası güvenilir bir kurum olarak herhangi bir ticari kaygı gütmeden, kamunun çıkarını gözeterek resmi bir dijital para oluşturabilir.

Kanada Merkez Bankası’nın bu prototipi tam olarak ne şekilde geliştireceği veya bu sürecin ne kadar süreceği henüz bilinmiyor. Fakat yetkililer, Merkez Bankası’nın konumunu sağlama almak istiyorlar. Bloomberg tarafından aktarılan bilgilere göre Kanada Merkez Bankası’nın şu anki tutumu şu şekilde:

Kanada Merkez Bankası bir veya daha fazla dijital paranın Kanada Doları’na rakip olmaya başlaması halinde elindeki gücü koruyabilmek için kendi dijital parasını kullanıma sunabilir.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment