Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kripto Para Dolandırıcılarına Dikkat: “Şimdiye Kadarki En Sofistike Olanıydı”

Bir blockchain geliştiricisi, şimdiye kadar gördüğü “en sofistike dolandırıcılık” girişiminden başarıyla kurtuldu.

0xMario tarafından yapılan paylaşıma göre bir şahıs, yeni bir Web3 oyununda geliştirici olarak çalışması için kendisiyle iletişime geçti.

Oyunun isminin MythIsland olduğunu öğrenen geliştirici, projenin sitesini inceledikten sonra her şeyin olması gerektiği gibi gözüktüğünü ve şüphelenecek bir şey olmadığını düşündü.

Daha sonra projenin ekibiyle Telegram üzerinden görüşmeye başlayan isim, kendisine teklif edilen işin detaylarını ve kimlerle çalışacağını öğrendi.

Proje ekibi, geliştiriciye oyunun alpha aşamasında olduğunu, oyunu indirmesi ve bir hesap açması gerektiğini söyledi. 0xMario, şunu yazdı:

“Bunun tamamen gerçek bir ekip olduğunu düşünsem de (şansıma) sanal bir Windows makinesi kurdum çünkü .exe dosyalarını çalıştırmak hep risklidir.”

Hesap açarken rastgele bir şifre kullanan isim, kayıt sürecinde bir hata ile karşılaştı ve durumu ekibe bildirdi. Kendisinden daha sonra başka bir cihazla deneme yapması istendi ancak 0xMario, aynı hatayla karşılaşınca proje ekibi kendisini tüm sosyal medya platformlarından engelledi. Geliştirici, durumu şöyle özetledi:

“Bu epey etkileyici bir dolandırıcılıktı ve beni kurtaran tek şey, internette tanımadığım insanları ve kodları gördüğümde aldığım OpSec (önlemleri) oldu. Eminim ki birçok insanın cüzdanı, bu dolandırıcılık tekniği yüzünden boşaltılıyordur.”

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!