Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kripto Para Firmasından ETF Yorumu: Trilyon Dolarlık Büyüme Olabilir

Yeni bir araştırma raporuna göre Bitcoin’in piyasa değeri 900 milyar dolara çıkabilir ve kripto para piyasası 1 trilyon dolarlık bir büyüme yaşayabilir.

Veri analiz firması CryptoQuant’ın raporuna göre spot Bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF) onaylanması halinde kripto para piyasasında 1 trilyon dolarlık bir büyüme gerçekleşebilir.

Kripto para piyasası, 2020-21 tarihlerinde kurumsal şirketlerin bilançolarına Bitcoin’in girmeye başlamasıyla birlikte bir ivme kazandı. CryptoQuant raporuna göre finans kurumlarının spot Bitcoin ETF’leri üstünden hizmet vermeye başlaması halinde benzer bir durum yaşanabilir.

ABD piyasasında spot Bitcoin ETF’si kurabilmek için başvuruda bulunan ve SEC’nin onayını bekleyen birkaç farklı şirket bulunuyor.

CryptoQuant’a göre bu fonları kurmak için başvuruda bulunan kurumlar, Yönetimleri Altındaki Varlıkların (AUM) %1’ini bu ETF’lere ayırırsa Bitcoin piyasasına yaklaşık 155 milyar dolarlık bir para girişi sağlanır. Böyle bir durumda Bitcoin fiyatı, 50.000 ile 73.000 dolar aralığına yükselebilir.

Geçmişte yaşanan boğa piyasaları sırasında Bitcoin’in piyasa değeri 3 ile 5 kat arasında büyüme gösterdi. CryptoQuant’a göre bu, piyasaya girecek her 1 dolar karşılığında piyasa değerinde 3 ile 5 dolarlık bir büyüme olabileceği anlamına geliyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!