verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kripto Para Fiyatları Niye Yükseliyor?

Kripto para piyasası, birkaç gün boyunca yaşanan düşüş sonrası yukarı yönde harekete geçti. Kripto para fiyatlarının yükselmesi, toplam piyasa değerinde neredeyse %5’lik bir büyüme ile sonuçlandı. Fiyatlar, hafta başından beri yaşanan birkaç haberden etkilenmiş olabilir.

Kripto para fiyatları, 3 Mart gününe yeşil bir başlangıç yaptı. Bitcoin %5,90’lık yükselişle 51,697; Ether %3,21’lik yükselişle 1,607 dolardan işlem görüyor. Piyasadaki bu hareketliliğin ardında; dünyadan gelen ekonomik haberler ve potansiyel SEC başkanının açıklamaları olabilir.

“Bitcoin bir değişimi tetikledi”

Joe Biden’ın Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı olması için aday gösterdiği Gary Gensler, dün ABD Senatosuna bağlı Bankacılık Komitesinin karşısına çıktı. SEC’nin başına geçmesi beklenen Gensler, kripto para regülasyonları hakkında konuştu.

  • Gensler, “Bitcoin ve diğer kripto paralar, finansal katılım bakımından yeni bir bakış açısı doğurdu. Fakat bunun beraberinde, yatırımcı güvenliğiyle ilgili hala incelenmesi gereken bazı sorunlar geldi.” ifadesini kullandı.

  • Gensler’in kripto para piyasasındaki dolandırıcılıklardan ve manipülasyonlardan bahsetmesi, bunların SEC’nin gündeminde daha yoğun bir yer edinebileceği şeklinde yorumlandı.


  • SEC Başkanı olması beklenen Gensler’in bu açıklamaları, BTC fiyatında ilk aşamada bir düşüşe yol açtı. Fakat onun ifadelerini, ters yönde değerlendiren isimler de oldu. İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Direktörü Şant Manukyan, Gensler’in “(kripto para) konusunu anlayan bir isim olduğunu” ve şimdiye dek yaptığı açıklamaların “olumlu” olduğunu söyledi.

Fed’den “sabırlı olmalıyız” mesajı

Fed yöneticilerinden Lael Brainard, salı günü Dış İlişkiler Konseyine konuştu. Geçen hafta tahvil piyasasında yaşanan gelişmeleri yorumlayan Brainard, Fed’in enflasyon politikasına ilişkin bazı yorumlar yaptı.

  • Fed Başkanı Jerome Powell, merkez bankasının ortalama enflasyon hedefinin %2 olduğunu açıklamıştı. Bankanın yöneticilerinden Brainard, son on yılın ekonomik verilerini baz alarak bu hedefe ulaşmak için “sabırlı olmak” gerektiğini söyledi.

  • Brainard, merkez bankasının piyasaları takip etmeyi sürdürdüğünü dile getirdi. Wall Street Journal’ın haberine göre, “Piyasadaki gelişmeleri yakından izliyorum. Geçen hafta piyasadaki bazı hareketlilikler dikkatimi çekti. Oluşacak finansal koşulların, hedefimize giden yolu uzatması beni endişelendirir.” dedi.

Bankalardan destek geliyor

Büyük Amerikan bankaları, geçtiğimiz son birkaç gün içerisinde kripto para piyasasına yönelik görece olumlu adımlar attı.

  • Goldman Sachs, Bitcoin için 2018 yılında bir ticaret masası kurmuş, ardından bu faaliyeti sonlandırmıştı. Reuters’ın haberine göre banka, bu masayı yeniden açmaya hazırlanıyor. Avatrade analisti Naeem Aslam, bunu, “Bitcoin’e doğru gelen yeni bir momentum görüyoruz. Yatırımcıların ve traderların piyasa algısının olumlu olduğuna şüphe yok.” diyerek yorumladı.

  • JPMorgan analistleri, 25 Şubat tarihinde hazırladıkları raporda, “Yatırımcılar, sepetlerinde birden fazla varlığa yer veriyorlarsa sepetin %1’ini Bitcoin’e ayırabilirler.” diyerek Bitcoin’in yatırım portföyünde yer edinebileceğini açıkladılar.