Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kripto Para Milyarderinden Yapay Zeka İçin 500 Milyon Dolarlık Yatırım

Kripto para milyarderi Jed McCaleb tarafından fonlanan ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş, Nvidia çiplerine 500 milyon dolar yatırdı.

Reuters tarafından aktarılan bilgilere göre bulut bilişim kuruluşu Voltage Park, 24.000 adet Nvidia H100 çipi satın aldı.

Bu çiplerin, yapay zeka projeleri geliştiren şirketlere bilişim desteği sunmak adına kiralanması planlanıyor. Piyasadaki çip eksikliği sorununa karşın çipler uzun ya da kısa vadeli planlarla kiralanabilecek.

Voltage Park CEO’su Eric Park, “Günümüz makine öğrenimi ekosisteminin bozuk olduğuna inanıyoruz.” dedi.

Voltage Park, Nvidia çiplerini Teksas’ta, Virgina’da ve Washington’da kullanmayı planlıyor. Bunların bir kısmını halihazırda çalıştıran Voltage Park, 24.000 çipin tamamını da önümüzdeki şubata kadar faaliyete sokmayı hedefliyor.

Kripto para sektörünün en meşhur isimlerinden biri olan Jed McCaleb, servetini Mt Gox’u, Ripple’ı ve Stellar’ı kurarak elde etti. McCaleb, kurduktan kısa süre ayrıldığı Ripple’dan 9 milyar XRP aldı. Bunları sekiz yıl boyunca aralıklı şekilde satan McCaleb, son coinlerini geçen yıl bitirdi.

Voltage Park, Jed McCaleb’ın fonladığı Navigation Fund’a bağlı şekilde hareket ediyor. McCaleb, vakfın yönetim kurulunda yer almıyor.

 

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!