Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kripto Para Yasasında TUBİTAK’ın Rolü Ne Olacak: Kurumdan Açıklama Geldi!

Kripto paralara ilişkin düzenlemeleri içeren kanunun TBMM’ye sunulması üzerine TUBİTAK, yeni rolüne dair açıklamalarda bulundu.

Kripto para piyasasına yönelik yasanın Sermaye Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunu, Resmi Gazete’de yayımlanmıştı ve yürürlüğe girmişti.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TUBİTAK), kripto varlıklara ilişkin düzenlemeler içeren Sermaye Piyasası Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşması üzerinde açıklama yaptı.

Teknik Danışmanlık rolü

TUBİTAK konuya ilişkin yaptığı açıklamada, 2017 yılında kurdukları Blokzinciri Araştırma Laboratuvarı ile bu alanda akademik ve teknik birçok başarılı çalışmaya imza atmalarından bahsetti. Kurum ayrıca ekosistemi yakından tanıyan bir kurum olarak yasa kapsamında önemli görevler üstlendiklerine yer verdi.

TUBİTAK görevlerini sırasıyla açıklarken şu cümleleri kullandı:

Yasa genelinde TÜBİTAK; teknik kriter belirleme, teknik rapor hazırlama, görüş iletme ve denetimlere katılma gibi görevler üstlenecek. Bu görevlerin tamamı SPK’nın talebi doğrultusunda gerçekleştirilecek ve teknik danışmanlık çerçevesinde olacak. Yasa kapsamında lisans başvurusunda bulunacak Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcılarının (KVHS) sahip olması gereken teknik kriterleri TÜBİTAK belirleyecek. Bilgi sistemleri ve teknolojik altyapı kapsamında belirlenecek bu teknik kriterlere uyan borsalar ve saklama kuruluşları lisans alabilecek. Yasa kapsamında blokzinciri teknolojisi özel olarak desteklenmekte ve bu alandaki çalışmalar teşvik edilmektedir. Yeni nesil bir blokzinciri geliştiren teknoloji firmalarının ürettiği kripto varlıkların satış veya dağıtımı konusunda SPK’dan izin almasının önü açılmaktadır. TÜBİTAK, bu tür durumlarda projenin özgün blokzinciri altyapısında olup olmadığı konusunda teknik rapor hazırlama görevi üstlenecek.

Öte yandan TUBİTAK, kripto para listelemeleri ve delist edilmesi konusundan kendisinden görüş alınacağını belirtti:

Platformlar, hangi kripto varlıkların listeleneceği ya da listeden çıkarılacağı konusunda kendileri hareket edecek olup, bu konuda merkezi bir otorite tarafından iyi-kötü şeklinde ayrım yapılmayacak. Zira böyle bir ayrım, kripto varlık ekosisteminin temel felsefesiyle bağdaşmamaktadır. Bunun yerine; platformlardan bir esas ve ilke belirlenmesi istenecek. TÜBİTAK, söz konusu esaslar belirlenirken uyulması gereken asgari teknik kriterler konusunda görüş verebilecek.

Lisans alan KVHS’lerin denetimi bağımsız denetim firmaları tarafından yapılacağı vurgulandı. Denetim esnasında bilgi sistemleriyle alakalı usul ve esaslar konusunda TÜBİTAK’ın görüş iletebileceği ve SPK’nın talep etmesi durumunda denetimlere katılabileceğini ifade edildi. TUBİTAK ayrıca finansal kaynak için şu cümleleri kullandı:

Yasa kapsamında platformlar, faiz hariç gelirlerinin %1’ini SPK’ya, %1’ini ise TÜBİTAK’a aktaracak. Söz konusu finansal kaynak, Türkiye’de blokzinciri teknolojisinin yaygınlaşması ve bu alanda projelerin finanse edilmesinde kullanılacak. Yeni yasa, kripto varlık piyasasının düzenlenmesi ve güvenliğinin sağlanması açısından önemli adımlar içerirken, TÜBİTAK’ın teknik bilgi ve birikiminden yararlanılarak ekosistemin gelişmesine katkı sağlamayı amaçlıyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!