Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kripto Paralarda Yeni Tür Insider Trading İddiası: SEC’nin Radarına Girebilir!

Kripto para türev platformu Hegic, kısa sürede insider trading ile birlikte 17 milyon dolar kazanç elde etmiş olabilir. 

Kripto para türev platformu Hegic, yakın zaman önce birbirine bağlı projelere insider trading iddialarının ortasında yatırım yaparak milyonlarca dolar kar elde etti.

CoinDesk’in haberine göre söz konusu strateji yalnızca akıllı bir işlem değil aynı zamanda tehlikeli de bir işlem olarak dikkat çekiyor. Uzmanlar, Hegic’in ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından türünün ilk örneği olabilecek bir soruşturma kapsamına girebileceğini düşünüyor.

Hegic’in geliştiricisi Molly Wintermute tarafından yürütülen karlı stratejinin 17 milyon dolar kazandırmış olabileceği tahmin ediliyor. Molly Wintermute, aynı zamanda da Hegic’e göre daha bilinen Whiteheart’ın da tek geliştiricisi olarak bulunuyor.

Geçtiğimiz haftalarda artık geliştirmeyeceğini belirten Wintermute, 28 milyon dolarlık hazineyi yatırımcılara iade edeceğini ve platformu kapatacağını söylemişti. Söz konusu haber ile birlikte hazine tasfiyesinden kar almak isteyenler Whiteheart’ın tokenı WHITE’a adeta saldırdı ve 3.500 dolara ulaşmasına neden oldu.

Ancak bu süreçte en çok karı elde eden ise Hegic oldu. Blockchain verilerine göre kapanma duyurusundan 3 günde önce Hegic, WHITE arzının 3’te birini satın almıştı. Daha önce yaptığı alım ile birlikte şirket tokenın neredeyse yarısına sahip oldu. Bu durumda şirketin 17 milyon dolarlık bir insider trading ile başının derde girmesine neden olabilir.

Michigan Üniversitesi’nden Nejat Seyhun, merkeziyetsiz finans (DeFi) protokollerinde yasal anlamda gir bir bölgenin olduğunu ifade etti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!