Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kripto Şirketi Yöneticisinden Çarpıcı CBDC Yorumu: Yetersiz!

Londra merkezli kripto saklama şirketi Copper’ın araştırma müdürü Fadi Aboualfa, mevcut dijital merkez bankası para birimlerinin (CBDC) yetersiz olduğunu belirtti.

Copper araştırma müdürü Fadi Aboualfa yaptığı bir açıklamada, CBDC’leri eleştirerek sistemin henüz uygulanabilir olmadığını öne sürdü.

Piyasada var olan ya da henüz test aşamasında geliştirilen herhangi bir CBDC modelinin teknik olarak nakit paranın yerini alabilecek kapasitede olmadığını vurgulayan Aboualfa, bunun başarılması durumunda kayda değer bir girişimin hayata geçirilmiş olacağını ifade etti:

Teknik olarak nakit paranın yerini alabilecek gerçek bir CBDC modeli bulunmuyor. Hepsinin çeşitli kusurları var ve bir merkez bankasının CBDC çıkarması birçok nedenden ötürü oldukça büyük bir girişim olacaktır.

CBDC’lerin ya merkez bankaları ya da özel bankalar tarafından piyasaya sürülebileceğini dile getiren araştırma müdürü, iki ihtimalin de kendi içinde sorunlar barındırdığını savundu.

Bir merkez bankasının CBDC çıkarabilecek veya merkeziyetsiz bir stablecoin işletebilecek kabiliyetinin ve altyapısının olmadığını belirtirken özel bankalar için riskin daha büyük olduğuna değindi.

Aboualfa, Silikon Valley Bank’i (SVB) örnek göstererek bankanın CBDC ihraç etmiş olması durumunda finansal kriz ile birlikte CBDC’lerin güven kaybedeceğini ve bu varlığın dolar karşısında de-peg duruma düşeceğini söyledi.

CBDC’lerin belirli bir ticari banka markasına sahip olması durumunda tüketici güveni sorunlarının ortaya çıkabileceğinin ısrarla altını çizen Aboualfa açıklamasına şu ifadeyle devam etti:

Ticari bankalar tarafından çıkarılan CBDC’ler, skandal haberlerin bankalardan birini vurması halinde merkeziyetsiz piyasalarda kaosa yol açabilir.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!