Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kurumsal Kripto Para Yatırımcılarının Uğrak Noktasında 3 Yılın Rekoru Kırıldı

Dünyanın en büyük türev borsalarından olan Chicago Emtia Borsasının (CME) işlem hacminde büyüme kaydedildi.

CCData verilerine göre ABD’de spot Bitcoin ETF’leri onaylandıktan sonra CME’nin ocak ayındaki hacmi %35 büyüyerek 94,4 milyar dolara çıktı. Bu, borsada Ekim 2021’den bu yana kaydedilen en yüksek sayı oldu.

CME, genelde vadeli Bitcoin sözleşmeleriyle işlem yapan kurumsal yatırımcılar tarafından kullanılıyor. Yatırımcılar, bu sözleşmeleri Bitcoin’in gelecekteki fiyat hareketliliklerinden korunmak için kullanabiliyor.

Ocak ayında vadeli Bitcoin sözleşmelerinin işlem hacmi %42 artarak 73 milyar dolara çıktı. CCData araştırmacıları, “Bu, kurumsal yatırımcılar ABD’deki spot Bitcoin borsa yatırım fonları (ETF) onaylandıktan sonra pozisyonlarını düşürmeye başladıktan sonra yaşandı.” dedi.

Borsadaki açık pozisyonlar, %8,50’lik düşüşle 4,42 milyar dolara; opsiyonlar ise yaklaşık %30’luk düşüşle 1,57 milyar dolara geriledi.

Araştırmacılar, “Vadeli işlemlerin hacminin artması ve opsiyon hacimlerinin düşmesi, spot Bitcoin ETF’sinin onaylanıp onaylanmayacağı hakkında spekülasyonda bulunan kurumsal yatırımcıların spekülasyonunun sonlandığını gösteriyor.” dedi.

Borsadaki vadeli Ethereum (ETH) işlemlerinin hacmi, %15,6; opsiyonların hacmi ise %27 büyüdü.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!