Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

KYC (Know Your Client) Nedir?

Know Your Client – Müşterini Tanı

Kısa tabiri ile “KYC” olarak bilinen Know Your Client, yatırım danışmanlarının müşterilerinin risk toleransı, yatırım bilgisi ve finansal durumu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmasını sağlayan yatırım endüstrisinde yer alan standart bir formdur.

KYC formları, hem müşteriler hem de yatırım danışmanları için bir koruma sağlar. Müşteriler, yatırım danışmanlarının kişisel durumlarına en uygun yatırımları biliyor olmaları dolayısıyla bir koruma altındadır. Yatırım danışmanları ise müşterilerinin portföyüne neleri ekleyebileceklerini ve neleri ekleyemeyeceklerini bildikleri için bir koruma altındadır.

KYC kuralları, herhangi bir tavsiyede bulunmadan önce her müşterinin temel hususlarını belirlemek için müşteri ile aracı arasındaki ilişkinin başında oldukça önemli bir yer tutar. Bu kurallar içerisindeki temel hususlar, müşterinin hesabını etkili bir şekilde servis etmesi ve hesap adına herhangi bir özel kullanım talimatının farkında olması için oldukça gerekli hususlardır. Bunlara ek olarak ise aracı ile satıcının müşteri adına hareket etme yetkisine sahip olan her bir kişiye aşina olması ve aracı ile birlikte satıcının menkul kıymetler endüstrisinin tüm yasalarına, düzenlemelerine ve kurallarına uyması gerekmektedir.