verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Litecoin (LTC) Ayı Piyasasına Meydan Okuyor: Yükselişin Sebebi Ne?

En eski kripto para birimlerinden Litecoin (LTC) içerisinde bulunduğumuz ayı piyasasına meydan okuyor. LTC son 30 günlük periyotta %50’ye yakın yükseliş yaşadı.

FTX çöküşü ile Bitcoin (BTC), 18.500 dolar seviyelerindeki önemli desteği aşağı yönlü kırmıştı. Bununla birlikte birçok altcoinde de büyük düşüşler yaşanmıştı. Ancak ayı sezonunun en derinlerde yaşandığı bu günlerde Litecoin, son düşüşü hızlı bir şekilde telafi etti.

Kripto para analitik firması Santiment, Litecoin’deki bu yükselişin yüklü miktarda LTC bulunduran hesapların artmasına yorumladı. Geçtiğimiz 14 günlük periyotta büyük cüzdanlar, yaklaşık 42,4 milyon dolarlık LTC topladı. Mayıs ayından bu yana ilk kez 80 dolar seviyesinin üzerine çıkan LTC, yükselişin devam edeceği yönünde bir işaret olarak görünüyor.

Bitcoin gibi Litecoin de madencilik ödüllerinde 4 yılda bir küçülmeye gidiyor. 2015 ve 2019 yılında halving yaşayan LTC, bu dönemlerin üzerine yükseliş gösterdi. Ağustos ayında gerçekleşmesi beklenen bir sonraki halving ile birlikte Litecoin’in daha büyük bir ralli yaşaması bekleniyor.

LTC Teknik Analiz

Hem 200 hem de 50 günlük hareketli ortalamasının üzerinde seyreden LTC, 60 ve 74 dolar seviyelerindeki dirençleri sert bir şekilde kırdı. Bu seviyelerin üzerinde kalması durumunda Litecoin’in 105-110 dolar seviyelerine kadar yükselmesi bekleniyor.

Düşüş yaşaması durumunda kripto paranın, 57-60 dolar arasında alıcı bulması olası görünüyor. Terra çöküşüyle büyük bir düşüş yaşayan kripto paraların çoğu hala o seviyelerin altında bulunurken LTC, mayıs ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

  • İçerikte yer alan veriler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.
Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!