verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Litvanya Maliye Bakanlığı, Kripto Para Firmaları İçin Yasal Değişiklikler Yapmayı Planlıyor

8 Nisan tarihinde The Baltic Times isimli yerel haber kaynağının aktardığı bilgilere göre, Litvanya Cumhuriyeti’nin Maliye Bakanlığı, ülkede kripto para hizmeti veren firmaların uyması gereken şartları ve yasal gereklilikleri değiştirmeyi planlamakta.

Söz konusu habere göre Litvanya’nın Maliye Bakanlığı kripto para borsaları, kripto para cüzdan işletmecileri ve ilk dijital para arzı firmaları için daha fazla yasal kesinlik getirmeyi amaçlıyor ve bu esnada tüketicilerin korunduğundan da emin olmayı planlıyor.

Bakanlığın getirmeyi planladığı yeni değişiklikler içerisinde kripto para firmalarının meşru birer kurum olarak hizmet vermesi için direkt olarak lisanslı birer kurum haline gelmesi ve bunun için lisans alması da zorunlu koşulacak gibi gözüküyor. Şirketlerin bunun yanı sıra Kara Para Aklamayı ve Terör Finansmanını Önleme Yasasının yanı sıra, Müşterini Tanı kuralları ile ilgili yasalara ve zorunluluklara da harfi harfine uyması gerekmekte. Müşterini Tanı gerekliliklerinin içerisinde yüksek hacimli finansal işlemlerin direkt olarak ülkenin finansal regülatörlerinden birisi olan Finansal Suç Araştırma Hizmetleri’ne (FCIS) rapor edilmesi de yer alıyor.

The Baltic Times kaynağının aktardığına göre kripto para işletmelerinin herhangi bir kullanıcının platforma yatırdığı meblağ 1.000 avro’dan fazla ise bu kullanıcının kimliğinin tespit edilmesi ve onaylanması da zorunlu hale getirilecek.

Eğer Litvanya planladığı uygulamaları hayata geçirirse, Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından geçtiğimiz tarihlerde yayınlanan bildiriye uyan ve kripto para işletmelerini bu anlamda denetleyen ilk ülke olabilir.

Leave a comment